Správné dýchání: Jak je důležité při sportu?

Správné dýchání

Dýchání je pro nás životně důležitá funkce a správné dýchání ovlivňuje kvalitu zdraví i sportovní aktivity. Přitom při každém sportu je třeba dýchat jinak. Když si tedy osvojujeme nějaký nový sport, musíme osvojit i jak při něm dýchat.

Jak správné dýchání ovlivňuje cvičení?

Určitě znáte ten pocit, kdy jste na základní škole po 1 500 metrech běhu sotva dopotáceli do cíle s červenou tváří, s pícháním v boku a myšlenkou, že určitě budete mít infarkt. Přitom vhodná technika dýchání dokáže i z běhu udělat příjemnou aktivitu. Při posilování se zase správným dýcháním svaly ještě více okysličí a aktivují. Nádech a výdech, ale nemá na svědomí jen okysličování tkání, plní i stabilizační a bezpečnostní funkci.  A jak tedy správně dýchat?  Dýchejte přirozeně a slaďte svůj pohyb s dechem. Nezadržujte dech ani se nesnažte nadechovat, když máte stlačené břicho v předklonu. Úplně nejlepší je na dýchání vlastně vůbec nemyslet, tělo ví, kdy se má nadechnout.

Dýchání při posilování

Pokud posilujete, vydechujete vždy se zátěží, protože něco zvedáte nebo jdete pohybem proti gravitaci např. u kliků směrem vzhůru, při zvedání činek atd.  Dobré je se s každým nádechem uvolnit a dech rozhodně nezadržovat. Naopak při nádechu a následném kontrolovaném výdechu vzduchu z plic se při posilování stabilizuje trup a tím pádem zajistíte páteři svalovou oporu.  Po sportovní aktivitě či posilování následuje strečink neboli protažení, přičemž platí, že s protažením svalu se pojí dlouhý výdech a nádech bez napětí.  Když sedíte na podložce a přitahujete si nohy k sobě, vydechujte pomalu a dejte svalům čas, aby se natáhly do délky.

Dýchání a jóga

Jóga je sama o sobě postavena na dýchání. Při praktikování jógy nepřizpůsobujete dech pohybu, ale právě naopak pohyb dechu.  Necháváte cvičit tělo, tak jak vám to dovolí. S nádech do těla proudí energie a s výdechem přichází uvolnění. Jógovým dýchání okysličíte nejen tkáně, svaly, ale i vnitřní orgány, které bývají často díky dlouhému sezení utlačované.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.