Sourozenecká žárlivost: Přirozená věc, jež se dá zvládnout

Sourozenci

Asi velmi složitě bychom hledali rodiče, který by chtěl mít doma pouze jedináčka. Samozřejmě, přejeme si minimálně dvě děti, aby si spolu mohly hrát. Vždyť jednomu je vždy smutno. Počítat bychom ale také měli, že převládající emocí, jež bezesporu přijde, bude žárlivost. Ta bude asi nejspíše kombinovaná se zlostí. Jde o zcela přirozenou emoci, které se prostě a jednoduše nevyvaruje nikdo.

Přesný návod na zábranu žárlivosti neexistuje

Zabránit žárlivosti je fakticky nemožné. Bohužel se často žárlivost prolíná ještě s dalšími emocemi. Jedná se hlavně o zlost a smutek. Mnohdy není důležitý ani věkový rozdíl mezi sourozenci. Obecně na sebe ale dvě děti v jedné domácnosti žárlí tehdy, je-li věkový rozdíl menší než 2 roky. I když bývá mezi sourozenci velký věkový rozdíl, jako jedináčci určitě nevyrůstají. Velkou roli hraje určitě povaha dětí a také pohlaví.Jsou-li stejného pohlaví, žárlivost nebývá tak extrémní. Žárlivost jde do určité míry eliminovat. Jak? Na to se podíváme podrobněji v následujících řádcích.

Pečlivě se připravte

Základem je nijak nepodceňovat přípravu na příchod onoho sourozence. Očekávané miminko by mělo být skutečně očekávané a vyplatí se o něm mluvit, a to co možná nejvíce. Hlavně je třeba před dítětem hovořit o tom, že nový přírůstek bude potřebovat větší porci péče a pozornosti. Nepůjde o hračku, ale o velmi křehkého tvora.

Sourozenci

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Starší je ve výhodě

Každé dítě si potřebuje připadat maximálně ceněné a důležité. Právě v této době mu to můžeme bez problémů dopřát. On nebo ona budou ti velcí sourozenci, kteří musí jít příkladem. Je třeba ocenit jejich schopnosti a snažit se staršího sourozence zapojit do péče o mladšího. Pokud se vám to podaří, máte částečně vyhráno.

Láska se nevynutí

Určitě byste neměli starší dítě nutit k jakési umělé náklonnost k tomu mladšímu. Jestliže to tak necítí, je zapotřebí vyčkat. Pokud budete v dítěti jeho žárlivost potlačovat, nejspíše utrpí dvojnásobně. Staršího sourozence je třeba i v tomto ohledu pochopit.

Na spravedlnost raději zapomeňte

Budete to mít velmi složité. Spravedlnosti totiž nejspíše nedosáhnete. Rovnostářský přístup určitě není optimální, naopak. Každé z dětí vyžaduje úplně něco jiného. Staršímu dítěti dáváte úkoly a hodnotíte ho. Mladší vyžaduje kojení a další bezprostřední péči.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.