Šalvěj: Není to jen krásná a voňavá rostlina

Šalvěj 1

Stálezelená voňavá rostlina se šedavými listy a svůdnými květy v odstínech světle modré až růžovofialové patří nejen na váš záhon, ale i do vašeho čaje, másla nebo do pekáče. Kromě účinků na vaše zdraví je výborným kořením na masité pokrmy, ale výborně dochutí i zeleninu!

Vypěstujete ji celkem snadno

Celoroční a dvouleté šalvěje se snadno pěstují ze semen. Vysévejte je do květináčů uprostřed března a vysaďte je na záhon, až pominou mrazy, tedy v polovině května. „Věčné šalvěje“ lze také vysévat ze semen, ale druhou možností je jejich množení z řízků nebo zakoupení mladých sazenic. Nejlépe zakoření mladé bylinné řízky, zastřihnuté pod listem. Odtrhněte z řízku spodní štěpiny, ponořte konec řízku do stimulátoru zakořeňování, vložte do květináčů naplněných pískem a přikryjte mikrotenovým obalem. Postavte na parapet a udržujte ve vlhkosti!

Šalvěj není náročná na druh půdy, ale podmínkou je propustnost. V těžších půdách je ideální, když ji obohatíme o kamenitou složku. Ideální je slunné stanoviště, protože slunce urychluje tvorbu vonných látek. Odkvetlé stonky následně seřízněte, abyste předešli jejich zdřevnatění.

Šalvěj 2
Foto: Pixabay

Nestříhejte je však až na staré dřevo, protože by nemuselo vydat další výhonky. Několik druhů a citlivých kultivarů potřebuje jistou ochranu před chladem. Na začátku a na konci léta naškrábejte kolem rostlin trochu rohoviny a jemně ji zapravte do půdy. Dlouholeté šalvěje je vhodné obnovit po třech až čtyřech dlouhých letech, protože jejich krásnému vzhledu dochází dech. V té chvíli je správný čas na jejich množení z mladých řízků. Jakmile se mladé sazenice uchytí, zlikvidujte první rostliny a nahraďte je novými.

Kdy se můžete těšit na svůj sběr?

Šalvěj trvalková je stálezelená, takže při správném pěstování ji můžete sbírat po celý rok. V každém případě obsahují většinu vonných látek před nástupem kvetení. Jejich sběr načasujeme na ranní nebo podvečerní hodiny, kdy je koncentrace vonných silic v listech největší.

Pokud je to možné, používejte šalvěj vždy čerstvou. V každém případě ji lze také dobře usušit. Nejvyšší výhonky a listy ze silnějších stonků rozprostřete na papír nebo na plech a sušte na stinném, teplém a dobře větraném místě.

Jak můžete šalvěj využívat?

Listy se přidávají do pokrmů v malém množství, jsou krásně voňavé. Dobře se hodí do těstovin a salátů. Chcete-li je v zimě co nejvíce „vytěžit“, dejte je do síta a zalijte je vroucí vodou.

Víte, že mohou lákat včely?

Květy šalvěje jsou bohaté na med, a proto mohou přilákávají včely a motýly. Modré květy jsou lákavější než bílé nebo rudé!

Šalvěj 3
Foto: Pixabay

Nezapomínejme na její léčivou sílu!

Pro účely domácího léčení využíváme dva druhy šalvěje: Salvia officinalis a Salvia lavandulifolia. Jsou vhodné k přípravě čaje (krátkodobě se používá při nachlazení a bolestech v krku) nebo odvaru, který se používá jako výplach při zánětu úst nebo mandlí. Šalvěj však dokáže vydezinfikovat místo po bodnutí hmyzem, zmírnit nadměrné pocení nebo pomáhá při laktaci. Opravdu, když ji poznáte, už ji nikdy nepustíte!

Zdroje info: bylinkyprovsechny.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay