Dobrý spánek podle Feng shui: pět rad vám může pomoci spát

Feng shui

Feng shui je starověká čínská praxe, která se zaměřuje na proudění energie. Abychom dosáhli rovnováhy a harmonie, je zapotřebí zamyslet se nad rozmístění jednotlivých věcí ve vašem každodenním životě. A to včetně prostoru. Právě způsob, jakým je prostor kolem nás uspořádán, se může projevit na lidském zdraví – buď prospěšně, anebo negativně. Založena je na čtyřech směrech (sever, jih, východ, západ) a pěti hlavních prvcích přírody (vzduch, země, oheň, voda, prostor).

Spánek podle Feng shui

Čínská medicína vždy považovala zdravý spánek za recept na dlouhý a silný život. Proto se zaměřuje nejenom na to, jak připravit na spánek své tělo, ale také prostor, kde spíme. Možná, že za vaši nespavost může nějaký prvek v místnosti. A právě Feng shui plánuje prostor za účelem dosažení kompatibility s přírodním prostředí. Tato praxe byla známá již ve staré Číně. Ohledně Feng shui můžeme dobrého spánku dosáhnout díky pěti pravidlům.

Rozmístění

Foto: Pixabay

Pět pravidel pro lepší spánek

Ložnice by měla být tichá a tmavá. Je to prostor pro spaní, který by měl být oddělen od ostatních částí domu a poskytovat dostatečné ticho a klid. V ložnici by se neměla nacházet žádná elektronika. Důvodem nedobrého spánky i problémem se spaním mohou být věci, které ukládáme pod postelí. Tento prostor by tedy měl zůstat volný. Pro lepší usínání se hodí určité barvy. Není překvapením, že tyto barvy jsou přírodní, tedy barva země a zelená. Právě v těchto barvách by měla být ložnice vyvedena.

Nejlepší směr spánku

Feng shui se zaměřuje také na účinky správného toku energie, což může být ovlivněno směrem, kterým spíte. Už od pradávna se v rámci tohoto učení doporučuje energie na jih, a to pouze kvůli přírodnímu klimatu Číny, kde můžete zažít teplé větry z jihu. Tyto principy jsou ale neoficiální. Abyste podpořili tok správné energie, měli byste postel umístit daleko od oken a dveří. Vědecky však lepší spánek podle praxe Feng shui prozkoumán nebyl a nemůžeme ji tedy považovat za praxi založenou na vědeckém základu.

Zdroje info:

https://www.healthline.com/health/best-direction-to-sleep

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-budzisz-sie-zawsze-o-tej-samej-porze-to-moze-oznaczac-chorob,nId,5451644

Foto: Pixabay