Voda je pro lidský organismus nezbytná, co pít a jak moc?

Pití

Lidské tělo je tvořeno z 60 až 65 % vodou, u dětí je to mnohem víc. Následně se množství vody v našem těle od narození snižuje. Přes noc vypustíme dýcháním a kůží zhruba půl litru vody, což sklenice kávy během dopoledne rozhodně nenahradí. Proto je větší sklenice studené vody, kterou jsme si zvykli pít každé ráno, ideálním začátkem dne.

Kolik byste toho měli vypít?

U dětí je to o něco jednoduší, protože si sami říkají o vodu. I tak je nutné hlídat kolik toho vypijí. Nedostatek vody u nich může vyvolat slabost, zmatení a pálení žáhy. Tekutiny by se měly přijímat s dvouhodinovým odstupem během celého dne. Adekvátní množství na jedna pet lahev za den. Ať je to jakkoli, potřeba tekutin závisí i na dalších proměnných. S rostoucí námahou a zahříváním svalů se zvyšuje výdej tekutin. Při vysoké námaze ztrácíme s potem ionty, které vhodně obnovujeme pitím minerálních vod.

Co znamená, když trpíte zvýšenou potřebou?

V případě, že máte stálou potřebu pít, může to být známkou infekce, například onemocnění ledvin. Příjem tekutin vaše tělo posiluje, abyste si podpořili činnost svých orgánů. Ve spojení s únavou a vysokou váhou může žízeň signalizovat cukrovku. Její ignorování může skutečně ohrozit vaše zdraví a život, proto co nejdříve navštivte lékaře, aby tuto pravděpodobnost vyloučil. V případě, že máte průjem nebo horečnaté onemocnění, měli byste rozpoznat a léčit konkrétní druh onemocnění a obnovovat tekutiny ve větším množství.

To, že musíte pít více, může být navíc způsobeno chudokrevností nebo anémií, zpravidla způsobenou nedostatkem železa. Pálení jazyka a rozštěpené koutky úst souvisejí s únavou, klesajícím výkonem, nechutenstvím a často i zácpou a bušením srdce. V každém případě samotné změny ve stravě zpravidla nestačí a je nezbytné doplnit je železem a dalšími prvky.

Zvýšená potřeba vody může být známkou zvýšené činnosti štítné žlázy. Ta aktivuje adrenalin, který zvyšuje napětí nervové soustavy, krevní tlak a puls. To způsobuje zvýšenou potřebu vody. V kombinaci se sluncem a migrénami může být zvýšená žízeň příznakem úžehu. V takovém případě si na hlavu dejte studené obklady nebo si dejte chladnou sprchu a pijte co nejvíce studených nápojů bez kofeinu!

Jak je to s vínem?

Alkoholické občerstvení je speciální kapitolou. Mezi zdravé alkoholické občerstvení patří víno a ležák. Vinné koupele byly vyzkoušeny již ve středověku. Působí na krevní oběh, imunitní systém, spalování tuků a pečuje proti vráskám. V případě, že něco vydržíte, budete přijímat látky prospěšné pro tělo mnoha způsoby. Víno obsahuje řadu látek zabraňujících rakovině a polyfenolů, které zlepšují činnost kardiovaskulárního systému a působí jako prevence proti vzniku křečových žil.

Pití 2
Foto: Pixabay

Přispívají k dobrému stavu cév a brání je před ucpáváním, čímž prospívají hemoroidálnímu onemocnění. Víno, zejména červené, obsahuje polyfenol resveratrol v semenech a slupkách. Ten má protirakovinný a preventivní vliv na rakovinu prsu, prostaty, kůže a kostní dřeně. Víno navíc posiluje činnost jater, zlepšuje trávicí systém, posiluje organismus. Suchá vína přispívají ke snižování hmotnosti, což neplatí pro polosladká a sladká vína!

Jak vám může pomoci pivo?

Náš národní nápoj – pivo, může odstranit nechutenství, rozšiřuje cévy, podporuje krevní oběh a má antibakteriální účinky. Je zdrojem vitality a nezatěžuje tělo tukem. Zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a tlumí hladinu toho špatného – tím kontroluje kardiovaskulární infekce. Odstraňuje volné radikály, čímž zvyšuje protirakovinné účinky organismu. Je jedním z fytoestrogenů, běžných forem hormonů.

Pivo
Foto: Pixabay

Obrovské množství vitaminu B v pivě má užitečný vliv na stav pokožky – obsahuje niacin, riboflavin, thiamin, pantotenovou kyselinu a listovou kyselinu. Z minerálních látek se zde vyskytují vápník, hořčík, zinek, železo, fluor a měď. Denně se doporučuje vypít dva půllitry.

Zdroje info: irecepty.cz, 4health.clevelandclinic.com, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6099584/

Náhledové foto: Pixabay