Lepek: nepřítel, kterému bychom se měli vyhýbat? Nebo přítel?

Pečivo

Lepek dnes už není neznámou živinou. Každý alespoň tuší, že je to něco, co se vyskytuje v obilí. Pokud se chceme vyhnout lepku, měli bychom se vyhnout samozřejmě pečivu. Jenže lepek se skrývá i v potravinách, ve kterých byste to na první pohled nečekali. Může jít o paštiky, uzeniny, salámy, ale také celou spoustu zpracovaných potravin. Lidé, kteří se lepku chtějí vyhnout, musí poctivě číst etikety zboží.

Co je lepek?

Lepek je směs rostlinných proteinů (glutein a prolaminy). Jeho zdrojem jsou obiloviny, zejména pšenice, žito, ječmen a oves. Někteří lidé se lepku vyhýbají dobrovolně, jiní nemají jinou možnost, protože lepek je pro ně a pro jejich trávení škodlivý – u některých bychom mohli dokonce říci, že až toxický. Zkonzumují-li tyto osoby potraviny obsahující lepek, mohou zaznamenat různé trávicí obtíže, jako jsou například nevolnosti nebo bolesti břicha.

Bolest břicha

Foto: Pixabay

Co je celiakie?

Celiakie je autoimunitní onemocnění. Pacienti jsou na lepek hypersenzitivní. Pokud tedy zkonzumují lepek, důsledky nese celé tělo. Dochází k vážným poruchám absorpce živin z potravy. Léčba na toto onemocnění neexistuje. Jediným způsobem, jak zabránit trávicím obtížím, je úplně se vyhnout konzumace lepku. Bohužel to není příliš jednoduchý úkol. Některé potraviny se tváří jako bezlepkové, ve skutečnosti ale lepek obsahovat mohou. Nebo může dojít k jejich kontaminaci – například když krájíme stejným nožem, jakým jsme krájeli potraviny s lepkem.

Proč vyřadit lepek?

I když žádnou hypersenzitivu na lepek nemáte, ukazuje se, že vynechání lepku může prospět i vám. Studie jsou zatím ještě na začátku, nicméně jejich výsledky skutečně poukazují na to, že potíže s trávením může odstranit právě lepek. Pacienti z jedné studie (v počtu asi 500) s potížemi s trávením byli pozorování po zavedení určitých opatření. Ti, kterým bylo doporučeno vyloučit lepek ze své stravy, zaznamenali výrazné zlepšení zdravotního stavu, oproti těm, kteří lepek konzumovali. Lepek u člověka, který nemá celiakii, ale jen dlouhodobé zažívací obtíže (bolesti břicha, nafouklé břicho apod.), tedy také může způsobovat potíže s trávením.

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5866307/

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-gluten-czy-trzeba-go-unikac-jak-ognia,nId,5418030

Foto: Pixabay