Cviky proti bolesti zad, které pomohou i při akutních problémech

Cviky proti bolesti zad, které pomohou i při akutních problémech: „Chytily“ vás nečekaně bolesti zad a nevíte, co máte dělat? U doktora objednaní nejste, čeká vás ještě hodně práce a řešení potřebujete hned? Nemusíte čekat několik dnů až týdnů, než se vašemu lékaři uvolní místo, aby vám mohl pomoci. Zkuste nejprve těchto devět cviků a třeba bolest odezní. I tak si ale co nejdříve zajděte k odborníkovi, přeci jen, cvičení může být jen dočasné řešení.

Cvičení jsou jednoduchá a zvládne je každý

Začít byste měli obyčejným protažením. Může se to zdát jako nepodstatný cvik, ale i ten může udělat velký rozdíl ve vašem zdraví. Sedněte si tedy na podlahu a překřižte nohy. Poté se zaměřte na vaše prsty u nohou, jež byste měli roztáhnout do všech stran. Zase je stáhněte a cvičení proveďte třikrát za sebou. Měli byste jej dělat každý den a pro každou nohu zvlášť. Další cvičení vám pomůže se stimulováním oběhu v těle. Postavte se s mírně pokrčenými koleny a začněte ohýbat prsty na nohou po dobu tří sekund.

Foto: Pixabay

Uvolněte a opakujte až desetkrát. Následující cvičení procvičí vaše kotníky a zmírní bolesti zad, kyčlí a kolen. Lehněte si na záda a jednu nohu zvedněte vyrovnanou nahoru. Začněte kroužit s kotníkem okolo patnácti sekund a nohy vyměňte. Při tomto cviku si sedněte na podlahu a nohy natáhněte před sebe. Levou nohu ohněte a koleno položte vedle stehna na pravé noze. Začněte se s rovnými zády přibližovat ke kolenu na pravé noze až tam, kam vám to tělo dovolí. Opakujte i pro druhou nohu.

Hlavní je pravidelnost a opatrnost

Lehněte si na podlahu a pod jednu nohu položte ručník. Chytněte jej za oba konce a pomalu tak nohu zvedejte, koleno se snažte neohýbat. Jakmile s nohou dojdete k úrovni hlavy (či kam vás tělo pustí) vydržte třicet sekund a vyměňte nohy. Pro provedení tohoto cvičení si musíte někde sehnat obyčejnou tužku. Postavte se, mírně pokrčte kolena a na prsty na nohou si položte tužku. Snažte se vydržet několik sekund a nohy vyměňte. Opakujte pětkrát po sobě.

Postavte se rovně čelem ke zdi a jednu nohu zvedněte, ohněte v koleni a natáhněte do strany, aby s vaším tělem svírala pravoúhlý úhel. Držte třicet sekund a vystřídejte nohy. Na toto cvičení si sežeňte tenisový míček. Položte jej na podlahu a chodidly s ním houpejte dopředu a dozadu. Tím si uvolníte svaly a zmírníte bolest. A poslední cvičení můžete provádět kdekoliv. Stačí po dobu dvaceti až třiceti sekund chodit po špičkách. Protáhnete a posílíte šlachy, zároveň si ovšem ulevíte od bolestí zad.

 

Zdroj: https://fyzioklinika.cz/poradna/clanky-o-zdravi/444-cviky-na-odstraneni-bolesti-v-dolni-bederni-pateri-a-krizi, https://gymbeam.cz/blog/20-cviku-na-zada-ktere-vam-pomohou-pri-bolesti-zad-a-patere/, https://www.fyzioterra.cz/5-cviku-proti-bolesti-zad/

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.