Rakytníkové recepty proti chřipce a nachlazení

Rakytník

V září dochází k dozrávání mnohých podzimních plodin. K těm nejcennějším patří právě rakytník řešetlákový. Pokud bychom jej nesklidili, na větvích by zůstal klidně až do zimy. Pokud se rozhodneme z něj připravovat některé produkty, musíme si počínat opatrně, abychom nezničily prospěšné látky v něm obsažené. To znamená zahřívat jej jen opatrně, aby nedošlo k vystavení vysokým teplotám.

Zázračný rakytník

Ze semen plodů se lisuje olej, který má prospěšné účinky zejména na pleť. Dužina plodů samotných vyniká vysokým množstvím vitamínu C. Obsaženy jsou taktéž karotenoidy, flavonoidy, ovocné kyseliny a oleje. Nejvyšší obsah těchto látek je v plodech na počátku zralosti, poté se postupně snižuje. Plody je možné zpracovat různými způsoby, obvykle se zpracovávají na šťávy a různé výtažky.

Rakytník

Foto: Pixabay

Na co se rakytník používá?

Plody používáme zejména k podpoře imunity nebo jako podporu léčby různých viróz či chřipky. Obsahuje vitamín C a A. Prospěšné jsou zejména při horečkách a během rekonvalescence z nemoci. Olej z rakytníku se používá na lepší hojení ran. Také listy rostliny jsou bohaté na vitamín C a další látky, a tak i z nich se občas připravuje nálev.

Rakytníkový sirup za studena připravený

Bobule omyjte ve vodě – nejlépe v sítku pod tekoucí vodou. Poté je nechte okapat nebo je osušte a propasírujte. Do šťávy přidáme cukr – kolik máme ml šťávy, tolik g přidáme cukru krupice nebo krystalu. Pokud jsme například naměřili 500 ml šťávy, přidáme 500 g cukru. Mícháme tak dlouho, až se cukr rozpustí. Sirup slijte do lahví a skladujte v temnu a chladu.

Nevařený rakytníkový sirup s kyselinou citronovou

1,5 litru rakytníkových bobulí umeleme na strojku na maso nebo je rozmačkáme. Zalijeme je litrem vlažné vody a přidáme 10 g kyseliny citronové. Takto necháme stát 24 hodin. Poté směs přecedíme a vymačkáme. Na 1 l šťávy přidáme 1 kg krystalového cukru. Rozmíchejte, aby se cukr rozpustil. Lehce zahřejeme, ale nevaříme a ještě teplé plníme do lahví.

Rakytníkový džem

1 kg rakytníkových plodů omyjte a zbavte všech listů a nečistot. Dejte je do nerezového hrnce a podlité trochou vodu zahříváme do změknutí. Mezitím smícháme 700 g cukru a 100 g želírovacího cukru. Tuto směs pak postupně přidáváme k bobulím. Vaříme do zhoustnutí. Směsí naplníme připravené skleničky, zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a takto necháme vychladnout.

Zdroj: https://brno.rozhlas.cz/vitaminy-nabity-rakytnikovy-sirup-vam-pomuze-v-boji-proti-chripce-a-nachlazeni-6454880

Foto: Pixabay