Snažíme se pomoci, a přitom leckdy spíše ubližujeme – mnoho lidí své blízké utěšuje špatně. Ověřte si, zda nepatříte mezi ně

Žena deprese

Psychické zdraví bývá mezi lidmi často podceňováno, a přitom bývá mnohdy ještě důležitější, než to fyzické. Ne nadarmo se říká, že pokud trpí duše, trpí také tělo.

My už však bohužel na podobné situace nejsme ze svého okolí příliš zvyklí. Doba, kdy se běžně držel roční smutek za zemřelého, demonstrovaný na veřejnosti černým oděvem, už dávno minula. A i když se i dnes najdou lidé, kteří to dodržují, jde spíše o výjimky.

Když se v našem okolí vyskytnou problémy

Ovšem v případě psychického zdraví se hned nemusí jednat o tak závažné potíže, jako je právě smrt. Pořádně zamotat hlavu nám mohou i jiné stavy. A pokud se jedná o naše blízké, nemusíme leckdy vědět, co s tím vlastně můžeme dělat.

Možná jste taky zažili věty typu „Seber se, to bude dobrý“ nebo „Jsi moc chytrá na to, abys měla depku“. Podobnými hláškami se lidé někdy snaží povzbudit své blízké v nelehkém období. Podle odborníků ale takové rady mohou dotyčného naopak ochromit. Můžete tak své blízké odradit od návštěvy terapie, která by jim mohla ve všech ohledech skvěle pomoci. Když přece „o nic nejde“, pak je zbytečné navštěvovat odborníka.

Tlak okolí dokáže zviklat i lidi, kteří již o terapii uvažovali. A to je něco, co byste určitě nechtěli. Psychickou vitalitu se totiž rozhodně nevyplácí podceňovat. A to v žádném směru.

Foto: Protext ČTK

Jaký vliv měla na psychickou kondici Čechů pandemie

Minulý rok byl v mnoha ohledech dosti nestandardní. A není tedy náhodou, že se s podobnými stavy setkáváme u sebe nebo u svých blízkých stále častěji. Výjimkou dokonce nejsou ani děti mladšího školního věku. Z průzkumu Terap.io vyplynulo, že 45 % žen a 33 % mužů se kvůli ní cítí psychicky hůř, v Čechách je ale ochota řešit svá trápení s odborníkem obecně nižší než v zahraničí.

Přitom na západ od nás je běžné se na terapeuty obracet i s neakutními potížemi, jako je komplikovaný vztah s rodiči, nespokojenost v práci nebo i občasný smutek bez zjevného důvodu, což je důležité z hlediska prevence. U nás se za odborníkem chodí až ve chvíli, kdy přijde nějaký vážný problém jako deprese či vyhoření, který by při prevenci možná vůbec nemusel nastat.

Potřebujete pomoc? Objednejte se včas

Bohužel ve prospěch těchto čísel hovoří i mnohdy obtížná dostupnost odborníků. „Psychoterapie je v Česku těžko dostupná. Kapacity ve zdravotnictví nestačí pokrývat vzrůstající poptávku a regionální nerovnosti v nabídce služeb péče o duševní zdraví jsou alarmující,“ okomentovala současnou situaci Dominika Čechová, vedoucí sekce Privátní praxe v České asociaci pro psychoterapii.

Řešením tak může být kupříkladu i sezení s odborníkem on-line. To samozřejmě nemusí vyhovovat každému, ale určitě to doporučujeme alespoň zkusit. Za to totiž nic nedáte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36973

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.