Co byste měli udělat pro své ledviny, aby zůstaly dlouho zdravé

Ledviny jsou párovým orgánem a jsou neuvěřitelně výkonné. Denně přefiltrují na 200 litrů krve, kterou očištěnou vrací zpátky do oběhu. Je tedy zřejmé, že je třeba se o ně dobře starat, aby vám vydržely co nejdéle dobře sloužit. Ale jak na to?

Ledviny denně přefiltrují až 200 litrů krve

Ledviny stejně jako i jiné orgány trpí nezdravým způsobem života, který má za následek vznik vysokého krevního tlaku, onemocnění cukrovkou, aterosklerózy či obezity. Základem pro zdraví ledvin je vyvážený a pestrý jídelníček a dostatek pohybu stejně jako přiměřené množství vypité tekutiny za den – minimálně tedy dva litry. Důležité je také omezit příjem soli a nekouřit. Jsou to všeobecně známé pravdy, které snad každý zná. Jenže opakování je matka moudrosti a platí to v tomto případě. Když selžou ledviny, je pak člověk již celoživotně odkázaný na dialýzu, tedy na čištění krve pomocí přístroje zvaného umělá ledvina. Nebo si musí počkat na transplantaci ledvin. Jenže tam je čekací doba až 12 měsíců od zemřelého dárce.

Kouření ledvinám neprospívá. Foto: Pixabay

Ledvinám škodí i nadužívání analgetik

Nadměrná konzumace alkoholu ledvinám neprospívá. Nedělá jim dobře ani pravidelné užívání analgetik – například ibuprofenu. Pokud už člověk má přidružené choroby, jako je hypertenze, cukrovka či ateroskleróza, je podstatné je léčit. Lékaři rozhodně nedoporučují přecházet chřipku nebo angínu. Jsou to totiž nemoci, jejichž přechození se může projevit v onemocnění jiných orgánů – zejména srdce a ledvin.

Víte, že v roce 2020 bylo v České republice provedeno celkem 443 transplantací ledvin, z toho 415 od zemřelých dárců a 28 od živých? Život dárce s jednou ledvinou je stejně kvalitní jako se dvěma, neboť ta zbývající plnohodnotně převezme úlohu té odebrané.

Zdroj info: ikem.cz

Hemodialyzační centrum. Náhledové foto: Wikimedia Commons / Autor: Městská nemocnice Ostrava / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nefrologick%C3%A9_a_hemodialyza%C4%8Dn%C3%AD_centrum.jpg

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.