Rakovina močového měchýře: nemoc, o které se příliš nemluví

Rakovina močového měchýře

Zatímco záněty močového měchýře a přípravky na ně můžete vidět v televizi na denním pořádku, rakovina močového měchýře příliš zmiňována není. To ale neznamená, že by se jednalo o nemoc, kterou trpí jen malé procento populace. Pravdou ale je, že je doménou zejména starších lidí – obvykle nad 55 let. Touto chorobou trpí až čtyřikrát častěji muži než ženy. Rakovinu močového měchýře rozlišujeme na dva typy: invazivní (asi 30 %) a neinvazivní (70 %). Rozdíl je v tom, že u invazivní rakoviny je napadána také svalovina močového měchýře.

Kdo patří do ohrožené skupiny?

Mezi nejzávažnější rizikový faktor patří kouření. Toxické látky, které jsou obsaženy v nikotinu se dostávají do močového měchýře. Ohroženi jsou nejen aktivní kuřáci, ale také ti, kteří s kouřením přestali. Pokud se jednou vystavili působení těchto chemikálií, může trvat i 30 let, než se to projeví na zdraví močového měchýře. Dalšími ohroženými osobami jsou lidé, kteří pracují v kožedělném, gumárenském, textilním, kovodělném a ropném průmyslu.

Toaleta

Foto: Pixabay

Příznaky rakoviny močového měchýře

Močení samotné nemusí být bolestivé nebo bolest může časem vymizet. Avšak pokud se v ní objeví krev, je zapotřebí zpozornět a co nejdříve kontaktovat svého lékaře. V moči je možné vidět spousta malých sraženin. V některých případech se stane, že poté, co si pacient všiml krve v moči, tento příznak sám od sebe odezní. Ne na dlouho – obvykle se vrátí. Proto je dobré navštívit lékaře ihned poté, co si tohoto příznaku všimnete – šance na uzdravení je pak vyšší. Mezi další příznaky pak patří časté močení a pocit, že je váš močový měchýř i po vyčůrání plný. Těchto příznaků si ale můžete všimnout také u „pouhého“ zánětu močového měchýře. Pokud se přidají následující příznaky, jedná se pravděpodobně o rakovinu:

  • bolesti v podbřišku a bederní části páteře,
  • potíže s močením,
  • anurie (nemožnost vyprázdnit močový měchýř).

Diagnóza rakoviny močového měchýře

Pokud existuje podezření na toto onemocnění, lékař provede ultrazvukové vyšetření a cytologii. Teprve v případě špatných výsledků je provedeno obávané vyšetření, kdy se přes močovou trubici zavede speciální zařízení, které má diagnózu potvrdit nebo vyvrátit. Tomuto vyšetření se říká cystoskopie.

Léčba rakoviny močového měchýře

Léčba je závislá na tom, v jakém stádiu rakovina je a zda se jedná o invazivní nebo neinvazivní typ. Vzhledem k tomu, že většina lidí nechává tento problém zajít příliš daleko, bývá rakovina už v poměrně rozšířeném stádiu. Transuretrální resekce se používá u neinvazivního typu – pokud se po 4 až 6 týdnech situace nezlepší, může být provedena znovu. Invazivní typ bývá odstraněn metodou radikální cystektomie, což je operativní odstranění močového měchýře, který je nahrazen umělým močovým měchýřem.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-pecherza-moczowego-przyczyny-objawy-leczenie-aa-qP23-YwAH-xbAi.html

Foto: Pixabay