Propichování uší u miminek: zbytečné trápení nebo běžná věc

Ucho

Každá malá slečna chce nosit náušnice. Propichování uší je poměrně běžnou praxí, kterou se rodiče mohou rozhodnout udělat v několika okamžicích. Tím prvním je dosažení asi šesti měsíců, kdy o propichování rozhodnou samozřejmě rodiče dítěte. Dalším okamžikem může být propíchnutí uší ve chvíli, kdy se proto dítě rozhodne samo. Jeho věk by měl být přiměřený požadavku (to znamená, pokud dítě nechápe, o co jde, nemůže se samo rozhodnout). A poté existuje skupina lidí, kteří si uši nechají propíchnout až v dospělosti.

Propichování uší u nejmenších

Již od půl roku můžete nechat propíchnout svému dítěti uši. Většinou se tak děje u děvčat. Tato procedura ale může být pro miminko bolestná. Někteří rodiče propichování uší odsuzují, protože způsobuje dítěti zbytečnou bolest. Tím se může lišit od očkování, kterým dítěti taktéž způsobujeme bolest, nicméně ta má naše dítě v budoucnu ochránit před nemocí. To se o propíchnutí uší říct nedá. Jedná se o čistě estetickou záležitost.

Miminko

Foto: Pixabay

Důvody, proč ne

Důvodů, proč do propichování uší nejít, je celá spousta. Když dítě cítí bolest, jeho tendencí je si na dané místo sáhnout. Díky tomu může maminka poznat, že dítě má například zánět ucha. Pokud si ale sahá na místo, které bylo propíchnuté, může to znamenat problém. Za prvé, toto místo se pomalu hojí, a za druhé hrozí riziko přenosu nebezpečných bakterií. Ty mohou infikovat nezahojenou ránu. A čím více děti ouško bolí, tím více si za něj budou tahat. V některých případech může dojít dokonce k vytržení náušnice. Děti se poměrně často převlékají. Při každém svlékání a oblékání může dojít k poranění čerstvě propíchnutého ucha.

Sterilizace přístrojů

K propichování uší se používá pistole, která je vyrobena z oceli a plastu. To znamená, že není možné ji řádně sterilizovat. Hrozí zde riziko takového onemocnění, jako je hepatitida C.

Alergie na kovy

Byly zaznamenány alergické reakce na některé kovy. To si rodiče neuvědomují. Nepříjemnou skutečností je to, že u některých materiálů bychom alergické reakce vůbec neočekávali. Tak například chirurgická ocel může být alergenem, ačkoli ji většina lidí považuje za bezproblémovou. A skutečností je také to, že i když alergii na daný kov nemáte, můžete ji později v životě dostat. Příčinou může být právě nošení náušnic v raném věku.

Tip: Pokud své dcerce uši propíchnout nenecháte, neznamená to, že nemůže vypadat jako princezna. Slušet jí určitě bude barevná čelenkabarevná čelenka, která se hodí nejen na slavnostní příležitosti.

Zdroje info:

https://styl.interia.pl/zdrowie/news-czy-warto-przebijac-uszy-niemowleciu,nId,5432071

https://www.hopkinsmedicine.org/news/articles/the-risks-of-infant-ear-piercing

Foto: Pixabay