jóga

Proč začít s jógou? Zažene stres a posílí srdce

Zdravotní benefity fyzických aktivit není třeba představovat. Jóga je však v tomto směru speciální. Nezvedáte při ní těžká závaží ani se nepotíte jako u běhání. Přitom však posilujete i svaly, o kterých ani nevíte, že je máte. Jaký přínos pro zdraví můžete od jógy čekat?

Srdce jako hodinky

Tento fakt prokázali i odborníci z řad lékařů: cvičení jógy podporuje správnou krevní cirkulaci a tím stimuluje srdce. Zvlášť pozice na hlavě, stojky apod. napomáhají okysličení krve proudící z končetin a pánve. Díky vyšší koncentraci kyslíku bude lépe pracovat i váš mozek.

Pružný pohybový aparát

Smyslem jógy je postupné protahování svalů a získání jisté flexibility. To je velice důležitý zdravotní benefit. Lidé, kteří pravidelně necvičí často „zamrznou“ v jakémsi rutinním pohybu. Z toho potom proudí bolesti zad, krční páteře nebo kyčlí. Jógové ásány (cviky) jsou zavedené tak, abyste při nich procvičili i ty nejskrytější svaly.

jógaJóga: foto Pixabay

Na postupném zvyšování flexibility můžete navíc poměrně rychle pozorovat svůj pokrok. Tím se jóga liší například od silového cvičení, při kterém vidíte první výsledky až zhruba po měsíci a půl.

Spánek a energie

Jóga je mnohdy vnímána spíš jako relaxace než náročné cvičení. Koneckonců, k relaxaci má opravdu blízko. Pohyby se provádějí pomalu, člověk se musí soustředit na dýchání a správné zapojení svalů. Na lekcích jógy často hraje také příjemná hudba a ve spojení s melodickým hlasem instruktora postupně mizí stres všech cvičenců. Díky tomu se po lekcích každý cítí naplněný energií.

Odbourávání stresu se promítá i do spánku. Víří vám často před spaním v hlavě tisíce myšlenek a k usnutí nepomáhá ani počítání oveček? I s tímhle vám jóga během pár týdnů pomůže. Podle vědců totiž podporuje vylučování spánkového hormonu melatoninu, díky kterému se nám lépe usíná a vstáváme pak plní energie.

Zdroj: https://designavenue.cz/wellness/jake-zdravotni-benefity-vas-cekaji-kdyz-zacnete-cvicit-jogu/

Jóga: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *