Rakovina varlat: naděje na vyléčení je vysoká, stačí ji včas odhalit

Varlata

Rakovina je velice nepříjemné onemocnění. Tím spíše rakovina varlat. Málokterý muž chce o svých intimních problémech hovořit, kdežto ženy jsou v tomto smyslu otevřenější. Rakovinou varlat onemocní 1 z 263 mužů. Úmrtnost je ale velmi nízká – jen 1 z 5 000 mužů umírá. Léčba není nic příjemného, ale je zapotřebí k vyléčení. Čím dříve je nemoc odhalena, tím dříve se může léčit a tím menší má následky.

Rizikové faktory

Ohroženi jsou zejména běloši, typicky ve věku od 15 do 35 let. To je to nepříjemné na tomto onemocnění: vyskytuje se u velmi mladých mužů. Do rizikové skupiny spadají ti, kteří již v minulosti řešili určité problémy s varlaty, jako jsou například nesetouplá varlata či jejich abnormální vývoj. Vyšší pravděpodobnost je také u mužů, kteří již rakovinu varlat měli v rodině (jejich otec, dědeček apod.). Příčiny onemocnění dosud nejsou známy. Někteří považují za rizikové mít notebook položený na klíně, když na něm něco děláte – nebylo však prokázáno, že to riziko vzniku rakoviny varlat skutečně zvyšuje.

Varlata

Foto: Pixabay

Nejčastější příznaky onemocnění

Typickými příznaky jsou jakékoli abnormální změny na varlatech: může jít o změnu tvaru nebo velikosti, bezbolestnou a pevnou bulku na varlatech, otoky varlat. Muži, kterým bylo toto onemocnění diagnostikováno, popisovali jako jeden z příznaků také pocit těžkosti ve varlatech. Dalšími příznaky jsou bolesti varlat, břicha, dolní části zad, tekutina shromažďující se v šourku, ztráta hmotnosti a chuti k jídlu, zvětšení prsou, neplodnost, nevolnost, zvracení, zácpa. Jakýkoli z těchto příznaků co nejdříve konzultujte se svým lékařem.

Po léčbě

Muži, kteří si prošli rakovinou léčby, mohou mít určité následky. Asi 20 % mužů mělo po léčbě problémy s plodností. Schopnost dosažení erekce a orgasmu by neměla být ovlivněna.

Zdroj: https://www.davidwolfe.com/testicular-cancer-early-warning-signs/

Foto: Pixabay