Nos

Krvácení z nosu jako příznak COVID-19? Odborníci hovoří jasně

Delta. Slovo, které aktuálně rezonuje v uších mnohých z nás. Varianta koronaviru děsí mnohé země a v podstatě se už nemluví o žádné jiné. Mění se pochopitelně také samotné symptomy koronaviru. V poslední době se hodně mluvilo třeba o krvácení z nosu. Twitter je doslova přeplněný otázkami od lidí. Ti se právě táží, zda krvácení z nosu není známkou COVID-19. Existuje nějaký vědecký důkaz této spojitosti? Na to se podíváme v následujících řádcích.  

Co vlastně způsobuje krvácení z nosu?

Jedná se o ztrátu krve z tkáně lemující vnitřní část nosu. Na povrchu nosu se nachází spousta cévek, což samozřejmě krvácení usnadní. U většiny lidí jde o běžnou záležitost. Až 60 % lidí se během života s krvácením z nosu setká. Takto hovoří závěry studie Clevelandské kliniky. Příčin krvácení může být spousta, například jde o:

 • neopatrné čištění nosu,
 • silné smrkání,
 • zranění nosu,
 • alergie,
 • drogy v čele s kokainem,
 • infekce dutin,
 • vyšší nadmořská výška
 • a mnohé jiné.

Krvácení z nosu a COVID-19

Lékaři hovoří často o tom, že svědky krvácení z nosu nebyli. „Neviděl jsem, že by krvácení z nosu bylo součástí souhvězdí symptomů, které se vyskytují u COVID,“ říká pro časopis Health expert na infekční choroby Amesh A. Adalja.

John Sellick, DO, lékař infekčních chorob a profesor medicíny na univerzitě v Buffalu/SUNY, uvádí, že krvácení z nosu určitě není hlavním příznakem COVID-19. Dodává ovem následující: „Jsme v ročním období, kdy lidé stejně krvácí z nosu kvůli alergii a pobytu v klimatizaci.“

Pouze vedlejší účinek COVIDU-19

takto se mnozí odborníci ke krvácení z nosu staví. „Pokud má někdo nosní příznaky a násilně smrká, může zjevně krvácet,“ uvedl pro Health doktor Adalja. Dr. Sellick s tímto tvrzením souhlasí. „Vidíme lidi s krvácením z nosu s jinými infekcemi dýchacích cest, takže by mě to nepřekvapilo,“ říká. Přesto doktor Sellick dodává: „Nemohu říci, že většina pacientů s COVID, které jsme viděli v nemocnici, měla krvácení z nosu.“ Bez ostatních příznaků lidé krvácející z nosu nejspíše COVID-19 nemají.

Zdroj info: https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/nosebleed-covid

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

1 komentář

 1. František Odpovědět

  Já naštěstí násilně smrkat nemohu, protože nemám v plicích žádnou sílu, ale jsem sanorinik, takže mám asi dost narušenou sliznici. A když teď přišel COVID a mučení s tyčinkami do nosu, samozřejmě musím předpokládat, že v případě, že bych toto mučení musel podstoupit, budu nejen krvácet, ale může mi to nos zranit ještě fatálněji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *