Proč kýcháme a co všechno se během toho děje v lidském těle

Lidské tělo je neuvěřitelně důmyslné. Najdete zde celou řadu různých procesů pro zajištění fungování jednotlivých orgánů, ale i procesy pro ochranu zdraví. Jednou z běžných, ale zároveň poměrně málo vysvětlovaných reakcí, je obyčejné kýchání. Zná ho naprosto každý, ale už jen málo lidí ví, co se v této chvíli děje v lidském organismu. Pojďte se tedy dozvědět, co všechno probíhá ve vašem těle v okamžiku, kdy kýcháte.

Nejčastější příčiny kýchání

Jistě každý z nás moc dobře ví, že kýchání může mít hned několik různých příčin. Typické je kýchání po mechanickém podráždění sliznic. Například v prašném prostředí, po přičichnutí k nepříjemné vůni nebo silnému parfému. Časté a opakované kýchání bývá spojené s alergiemi. Jde o projev typicky spojený také s nejrůznějšími infekcemi, jako jsou nachlazení, chřipky a podobně. Kýchání zdánlivě bez důvodu může být způsobené jaké suchým vzduchem. Hlavně během zimního období je tak důležité dbát na dostatečnou vlhkost vzduchu a případně ji vylepšit použitím zvlhčovače.

Co se děje v lidském těle během kýchnutí

Kýchání je mnohdy vyprovokované tím, že se v nose nachází dráždivá látka, nebo se organismus snaží vyloučit hlen. Jakmile organismus obdrží zprávu o tom, že je potřeba si kýchnout, nastává celé množství nejrůznějších procesů. Dojde k hlubšímu nádechu, zavřete oči, uvolní se svaly na krku a následně přichází kýchnutí, během kterého je silně vytlačen vzduch z nosu i úst. Tohle všechno proběhne během pár minut a často s typickým zvukovým doprovodem, který se u lidí navíc liší.

Foto: Pixabay

Proč je lepší nezadržovat kýchání?

Kýchnutí je poměrně hlasitý a výrazný projev. Má však své opodstatnění a pokud se budete snažit udržet nahromaděný tlak v oblasti nosu, může to vést k nadměrné zátěži pro ušní bubínky, ale i cévy v mozku či v očích. Z toho důvodu je dobré si vždy alespoň mírně ulevit menším kýchnutím. Svým způsobem je to zdravé a organismus má pro tuto reakci vždy svůj důvod.

Zdroj: https://www.health.com/condition/sinus-disorders/why-do-we-sneeze

Náhledové foto: Pixabay