Menstruační migréna: součástí PMS nebo důvod k obavám

Bolest hlavy

Bolesti hlavy jsou vždy nepříjemné. Na migrény trpí zejména ženy a je prokázáno, že asi 60 % všech bolestí hlavy souvisí s menstruací. Ženy pociťují bolest hlavy těsně před, během nebo těsně po menstruaci. Tato bolest je pulzující a obvykle se vyskytuje na jedné straně hlavy. Není ale třeba se ničeho obávat, jedná se o běžný projev PMS (premenstruačního syndromu). V některých případech (naštěstí je jich menšina) je ale tato bolest natolik silná, že může narušit i každodenní fungování.

PMS – příznaky

Mezi další příznaky PMS se běžně zahrnují změny nálady, podrážděnost, ale také úzkosti a náchylnost k depresím. Mezi somatické příznaky pak řadíme právě bolest hlavy, bolest prsou, ale také nevolnosti či další problémy s trávicím systémem, jako je plynatost či bolesti břicha. Některé ženy pociťují i závratě. Všechny tyto příznaky jsou způsobeny v důsledku hormonálních změn, kdy dochází k poklesu estrogenu a v konečné fázi také serotoninu. A to vede v konečném důsledku k bolestem hlavy.

Migréna

Foto: Pixabay

Možné těhotenství?

Některé ženy pociťují před menstruací kombinaci symptomů, které některé ženy mohou mylně považovat za počínající těhotenství. Nevolnosti jsou jedním z nejčastějších projevů těhotenství, ale obvykle se vyskytují až ve druhém až třetím měsíci těhotenství. To je období, kdy už mělo dojít k chybějící menstruaci. Nutno ale podotknout, že každé těhotenství je jiné. Pokud tedy nevolnost považujete za známku těhotenství, navštivte svého lékaře.

Migréna vs. menstruační migréna

Pokud byste chtěli vědět, čím se liší menstruační migréna od té klasické, pak je to zejména tím, že se projevuje v souvislosti s menstruací. O menstruační migréně se hovoří tehdy, když ji žena prožívá v minimálně třech až čtyřech periodách po sobě. Tento typ migrény se liší také tím, že není doprovázen žádnými poruchami vidění (skvrny, rozmazané vidění apod.) ani zvukovými projevy (zvonění v uších).

Léčba menstruační migrény

K léčbě se používají klasické medikamenty, které se používají na běžnou migrénu. Některé ženy ale mohou dát přednost užívání estrogenu, takže se zabrání jeho úbytku – a tím i bolesti hlavy. Lékaři ženám doporučují také hormonální antikoncepci, která může působit jako prevence před vznikem bolesti hlavy. Pro zmírnění migrény se jako domácí léčba uplatňuje mátový esenciální olej, který se vtírá do oblasti spánků, nebo masáž zadní části krku či ramen.

Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/jestem-kobieta/bol-glowy-przed-okresem-czym-jest-migrena-miesiaczkowa/

Foto: Pixabay