Probouzíte se ve stejnou dobu i bez budíku? Důvody, proč tomu tak je

Budík

Tento zvyk se vyskytuje zejména u lidí, kteří jsou zvyklí vstávat ráno pokaždé ve stejnou dobu s nařízením budíku – například každé ráno do práce. Po určitém čase, se takto budete probouzet i tehdy, když budík mít nastavený nebudete. Například o víkendu. Nebo když budete mít dovolenou. Jedná se o dobrovolnou akci vašeho těla, není to ale vědomé rozhodnutí probudit se. Důvodem probouzení jsou cirkadiánní rytmy a spánkové cykly.

Jsme naprogramováni na určitou dobu spánku

Naše tělo je zvyklé spát například osm hodin. Pokud tedy půjdete spát v 22:00, pak je velice pravděpodobné, že se probudíte za osm hodin, tj. v 6:00. Někdy si toto probuzení ani neuvědomujeme, protože mezi bdělostí a spánkem existuje ještě jeden mezistupeň. Je to čas, kdy se váš mozek snaží změnit ze spánkového do vědomého režimu. V řadě případů se v takovém případě otočíte na druhý bok a znovu usnete. Pokud se nepodíváte na hodiny, možná ani nevíte, že se budíte ve stejnou dobu.

Spánek

Foto: Pixabay

Cirkadiánní rytmus

Součástí cirkadiánního rytmu je celá řada procesů, které se opakují po téměř 24 hodinových intervalech. Patří sem právě také spánek a bdění. Všechny procesy jsou kontrolovány určitou částí mozku, která je závislá na vnímání světla a tmy – to je umožněno díky průsvitnosti očních víček. Důležitou součástí je také proces zvaný homeostatický spánek, který řídí, kdy má začít spánek. Homeostatický spánek je způsoben zvyšováním úrovně spánkových hormonů v mozku (jako je například hormon adenosin). Čím déle jsme vzhůru, tím vyšší máme hladinu těchto hormonů – a tím více se nám chce spát.

REM spánek

V průběhu noci dochází ke střídání REM spánku s NREM spánkem. REM spánek je typický tím, že se v něm zdají sny. Dochází k paralýze nervového systému, nicméně oči se pohybují. NREM spánek je ten, který se noc od noci liší, nedochází k pohybu očí. Čím déle spíte, tím delší jsou fáze REM spánku, přičemž v poslední třetině noci je pak REM spánku nejvíce.

Další faktory ovlivňující spánek

To, jak bude váš spánek dlouhý, ale ovlivňují také jiné faktory. Například hluk z okolí. Nebo to mohou být různá onemocnění (bolesti, které nám nedovolují usnout, spánková apnoe – poruchy spánky, onemocnění močových cest, díky kterým musíme chodit v noci na záchod a další), nebo vystavení se digitálním zařízením, která nedovolují ihned usnout, užití kofeinu před spaním nebo stresem vyvolaná nespavost.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/why-do-you-wake-up-at-the-same-time-every-night-4137952

Náhledové foto: Pixabay