Maliník není jen o sladkých plodech a pomáhá hlavně ženám

maliník

Maliník se jeví jako nenápadná lesní rostlina. Na pěstování také není náročný a každé léto nás obdaří sladkými plody. Zralé maliny však nejsou všechno, co může tento keř nabídnout. Léčivé jsou i listy. A ty pomáhají především ženám.

Zázračná léčivka, o které není zmínka

Tento listnatý keř má svůj domov v Evropě, ale postupně pronikl až do Japonska. Jeho léčivé účinky však zůstávaly dlouho skryté. Žádný starověký národ nepovažoval za nutné popisovat tak obyčejnou rostlinu. Proto zůstal bez povšimnutí až do 17. století. Zhruba v této době se začal dostávat z lesů do zahrad. Dnes známe nepřeberné množství jeho kultivarů a plody využíváme, jak se jen dá. Zkusili jste však někdy využít listy?

malinyMaliny: foto Pixabay

Proti dámským neduhům

Maliník je jednou z mála bylin, která se doporučuje v těhotenství. Odvar ze sušených listů totiž příznivě působí na děložní svalstvo a podporuje správnou činnost ženských pohlavních orgánů. Pití odvaru v posledních fázích těhotenství dokonce usnadňuje porod a regeneraci dělohy. Netěhotným ženám naopak pomáhá upravit menstruaci a bojuje proti premenstruačnímu syndromu. Listy se sbírají v období prázdnin a nejlépe z nekvetoucích výhonků. Čaj z nich je také vhodný pro děti, zejména při nachlazení nebo ke snížení horečky. Účinně bojuje i proti průjmu a jiným trávicím potížím. Maliník rostoucí na zahradě se však k přípravě čaje nehodí. Nejlepší je využít sílu divoce rostoucí rostliny. A jak jsou na tom plody?

malinyMaliny: foto Pixabay

I pánové si přijdou na své

Červené i žluté maliny jsou napěchované vitamíny, především vitamínem C, provitamínem A a vitamíny skupiny B. Obsahují také obrovské množství minerálních látek. Nebojte se je tedy konzumovat v jakékoliv podobě. V oblibě by je měli mít především pánové. Čerstvé maliny totiž pomáhají při poruchách erekce a podporují vylučování testosteronu. Lékárenské přípravky tedy nechte stranou a vyrazte do lesa na čerstvé maliny.

Zdroje: https://www.bylinkyprovsechny.cz/ovoce-zelenina/ovoce/1203-maliny-malinik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-skudci-a-nemoci-malin

https://www.herbarka.cz/blog/damy-poznejte-silu-zazracneho-maliniku/24

Maliník: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.