Shinrin-Yoku neboli lesní koupání pomáhá odbourávat stres

Moderní doba je hektická. Způsob současného života dává důraz na výkon, lidé se velmi často potýkají se stresem, a ne vždy umějí správně relaxovat. Proto se není možné divit, že celosvětově má počet onemocnění spojených se stresem stoupající tendenci. Víte, co je to shinrin-yoku a jak právě ono může pomoci?

Raději než si sednout k televizi jděte do lesa

Obvyklý denní program běžného zaměstnaného člověka je nabitý činností od rána do večera, takže je kolikrát rád, když se večer svalí do sedačky před televizi a pustí si další díl některého z nekonečných seriálů. Stres zají něčím sladkým, čímž si ale pochopitelně zakládá třeba na vznik cukrovky, která společně s vysokým krevním tlakem patří k civilizačním chorobám.

Se zajímavou myšlenkou už v 80. letech minulého století přišlo tehdejší japonské ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybolovu a zavedlo termín Shinrin-Yoku, aby podnítilo zájem Japonců o procházky po lese. Japonští vědci pak na dobrovolnících provedli řadu testů, z nichž zjistili, že pouhých 40 minut chůze denně snižuje hladinu stresu, srdeční frekvenci i krevního tlaku.

Foto: Pixabay

Příroda léčí

V letech 2004 až 2012 japonská vláda investovala čtyři miliony dolarů na financování výzkumu, zabývajícího se Shinrin-Yoku, což by se dalo volně přeložit jako „vychutnejte si atmosféru lesa“ či „lesní koupání“. Na základě výsledků bylo přesvědčivě zjištěno, že pobyt v lese má skutečné pozitivní účinky na lidský organismus – posiluje imunitní systém, snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu i hladinu cukru v krvi, působí proti depresi. Shinrin-Yoku se tak stalo opravdovou terapií, léčící stres. Speciálně školeni terapeuti jsou pak nápomocni těm, kteří se pro tuto terapii rozhodnou.

Procházky v lese jsou zdarma

Zatímco za návštěvu posilovny musíte platit, do lesa je vstup zdarma. Stačí se dívat okolo sebe, vdechovat lesní atmosféru a poslouchat bzukot hmyzu či zpěv ptáků. Kdo chce, může objímat stromy a čerpat z nich sílu. Výhodou je, že lesní terapii lze provozovat kdekoliv. Není třeba kvůli ní jezdit světa kraj, ale stačí vyrazit na vycházku i kousek od domova. Přitom není podstatné, kolik kilometrů člověk v lese při „lesní koupeli“ ujde. Klidně může stát na místě a kochat se okolní krajinou. Tato metoda boje proti stresu je tedy vhodná i pro seniory nebo osoby se sníženou pohyblivostí. 

Zdroj info: https://www.japan-experience.com/to-know/understanding-japan/shinrin-yoku-forest-therapy

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.