Opalovací krémy: který UV faktor bychom měli používat

krém

Opalovací krémy jsou účinnou možností, jak můžete chránit svou pokožku před nebezpečným slunečním zářením. Ochrání nás před bolestivou a zarudlou pokožkou. Díky tomu můžeme snížit riziko rakoviny kůže. Málo lidí si uvědomuje, že se mohou spálit, i když jsou ve vodě nebo je tzv. „pod mrakem“. Také slunce odrážející se od bílého sněhu může způsobit spáleniny. Snažte se najít rovnováhu mezi ochranou před sluncem a příjmem dostatku vitaminu D ze slunečního záření.

Jaký používat faktor?

Opalovací krémy jsou obvykle označeny číslem, které nám má naznačit, jak silná je ochrana před UV zářením. Na začátek je potřeba uvést, že opalovací krém by neměl být používán po uplynutí doby použitelnosti. Spousta lidí si neuvědomuje, že opalovací krém, který loni nestihli spotřebovat, už nemusí být následující rok ještě tolik účinný. Na vině je doba exspirace, která vypršela. Výběr ochranného faktoru bychom měli přizpůsobit hned několika faktorům.

Opalování

Foto: Pixabay

Ochranný faktor

Rozlišujeme tyto ochranné faktory (což jsou čísla, která na obalu opalovacích krému obvykle vidíme):

  • 6 až 10 – nízký ochranný faktor (OF),
  • 15 až 25 – střední OF,
  • 30 až 50 – vysoký OF,
  • 50 a více – velmi vysoký OF.

Ochranný faktor volíme na základě několika základních parametrů. Tím prvním je zvážení typu vaší pokožky (o tom viz níže). Potom můžete zvážit, jak dlouho chcete být na sluníčku, denní dobu a roční období, ve kterém se nacházíte. Rozdíl je také v tom, jestli jste u moře nebo v České republice.

Jaký máte typ pokožky

To, jak dlouho budeme chráněni před sluníčkem závisí nejen na samotném ochranném faktoru opalovacího krému, ale také na typu vaší pokožky. K tomuto účelu bylo vytvořeno celkem 6 fototypů. Každý z nich vám pomůže určit, jak dlouho byste vydrželi na sluníčku bez ochrany.

  • První fototyp: sem patří děti. Ty vydrží na sluníčku 5 minut bez ochrany.
  • Druhý fototyp: keltský typ pleti: světlá pokožka, rezavé vlasy, velké množství pih, modré oči. Vydrží 5 až 10 minut na slunci bez ochranného krému.
  • Třetí fototyp: severský typ pleti: světlá pleť, řídké pihy, světlé vlasy a modré, zelené či šedé oči. Opalují se do červena a spálí se obvykle za 10 až 15 minut (bez ochrany).
  • Čtvrtý fototyp: smíšená pleť: světle hnědá pleť, vlasy hnědé až tmavé, hnědé oči. U nás je tento typ nejčastější. Bez ochrany vydrží na slunci 15 až 20 minut, málokdy se spálí, a když už, není spálení příliš vážné.
  • Páty fototyp: středozemní pleť: tmavá pleť, tmavé vlasy i oči. Téměř nikdy se nespálí. Na slunci vydrží 20 až 30 minut bez ochrany.
  • Šestý fototyp: hnědá pleť: velmi tmavá kůže, černé vlasy. Na slunci vydrží bez ochrany 30 až 40 minut.

Určení délky ochrany pokožky

Pokud znáte svůj fototyp, je snadné určit, jak často se mazat opalovacím krémem. Výpočet je velmi jednoduchý. Délku, po které vaše pokožka vydrží na slunci bez ochrany, násobíme ochranným faktorem. Získáme tak počet minut, po které vás opalovací krém ochrání. Pokud jste fototyp čtvrtý, vaše pleť se dokáže ochránit před sluncem na asi 15 minut. Opalovací krém máte s faktorem například 30. Pak vydržíte 15 x 30 = 450 minut (7,5 hodiny) na jedno natření krémem. Avšak každé zpocení, namočení v bazéně nebo otření do ručníku ochrannou funkci snižuje.

Zdroj: https://www.nivea.cz/tipy-rady/opalovani/ochranny-slunecni-faktor

Foto: Pixabay