Nepodceňujte ústní hygienu. Provádíte ji správně?

čištění zubů

Zdravé zuby jsou naší vizitkou. O správném čištění nás poučovali už v mateřské škole a vsadím se, že se každý snaží pečovat o svůj chrup co nejlépe. Už jen kvůli strachu ze zubařských zákroků. Spousta lidí však provádí ústní hygienu neúplně nebo naprosto špatně. Pojďme se podívat na ty nejčastější chyby a jak je napravit.

Špatně zvolený kartáček

Když vejdete do drogerie, pokaždé tam najdete celý regál plný zubních kartáčků. Na první pohled se liší jen designem a cenou. Je proto třeba je prozkoumat podrobněji. Správný zubní kartáček by měl mít měkké, případně středně měkké štětiny. Tvrdé štětiny by mohly odírat dásně. Stejné pravidlo platí i u elektrických kartáčků. Ty navíc umí odstranit několikanásobně více nečistot než kartáčky manuální. Někoho však odrazuje vyšší cena.

kartáčkykartáčky: foto Pixabay

Nezapomínejte ani na pravidelnou výměnu kartáčků. Manuální zubní kartáček by nikdy neměl být roztřepený a nejpozději po třech měsících je třeba pořídit nový. Stejně tak je to s hlavicemi elektrických kartáčků.

Opomíjené mezizubní prostory

Jen obyčejný manuální kartáček k plné ústní hygieně nestačí. Právě ve špatně čištěných mezizubních prostorách se množí bakterie a způsobují zubní kazy. Je tedy vhodné zainvestovat do mezizubních kartáčků a zubní niti. Jejich používání sice vyžaduje trochu praxe, ale ušetří vám nepříjemné plombování u zubaře. Trpíte-li zánětem, paradontózou nebo zrovna nosíte pevná rovnátka, můžete štěrbiny mezi zuby vypláchnout ústní sprchou. Mezizubní prostory stačí řádně čistit jednou denně, ideálně večer.

dentální péčeDentální péče: foto Pixabay

Správný postup

Čištění ústní dutiny je třeba provádět dvakrát denně, ráno a večer. Nejprve krouživými pohyby manuálním či elektrickým zubním kartáčkem odstraníme zubní plak. Každý zub by měl být očištěn dokonale ze všech stran. Následuje čištění mezizubních prostor a použití ústní vody. Pokud si svou zubní rutinou nejste jistí, určitě vám ochotně poradí váš zubní lékař nebo dentální hygienistka. Návštěva dentální hygieny totiž také patří k celkové péči o zdraví.

Zdroj: https://www.cistimesizuby.cz/ozubech/jak_spravne_provadet_ustni_hygienu.php

Čištění zubů: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.