Přerušovaný půst: V čem je přínosem a proč by ženy měly hladovět kratší dobu než muži

S blížícím se jarem padá na řadu žen, a možná i mužů, stres z kilogramů, které nabraly během zimy. Pohled do zrcadla není právě nejradostnější, když se na bříšku skví pěkná tuková pneumatika. Takže nastal čas hubnout. Než se pustíte do některé diety, vyzkoušejte přerušovaný půst. Jaké jsou jeho výhody?

Půst jako způsob omlazení těla

Občasné hladovění je pro organismu přínosem. S půstem se ostatně setkáváme také v náboženství – křesťanství, hinduismu, islámu i budhismu, kde ho věřící pravidelně praktikují. Správně provedený půst má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, snižuje obezitu, regeneruje tělo a nastartuje v organismu pochody, jež fungují proti stárnutí.

Dieta. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak přerušovaný půst provozovat

Během přerušovaného půstu se střídá fáze hladovění a fáze jídla. Složení jídelníčku není přesně stanovené, takže každý může jíst to, co je zvyklý. Kýženého výsledku, tedy zbavení se přebytečných kilogramů, člověk dosáhne právě fází půstu. Běžně se takto člověk postí 16 hodin a v 8 hodinách má pak prostor pro to, aby jedl. Tento vzorec 16/8 platí zejména pro muže. Znamená to například vynechat snídani, pak si dát oběd, odpolední svačinu a večeři a pak na druhý den zase až oběd. Během půstu je nutné doplňovat tekutiny, aby nedošlo k dehydrataci. Nejlepší jsou bylinné čaje, voda.

Ženy by měly dodržovat vzorec 12-14/10-12, kdy hladoví jen 12 až 14 hodin a v 10 až 12 hodinách se pak věnují jídlu. Je to tak zejména proto, aby si nerozhodily fungování svých ženských hormonů, a tedy i menstruačního cyklu. Půst může mít u žen také negativní vliv na hladinu cukru v krvi.

Kdy je hladovění vhodné raději přerušit

Přerušovaný půst je relativně bezpečný způsob redukce hmotnosti a pro tělo nepředstavuje až tak velkou zátěž. Na pozoru by měl být člověk tehdy, když mu hladovění způsobuje extrémní únavu, nevolnost, závratě a celkovou slabost. Pak je na místě půst raději přerušit, protože tělo říká, že tudy cesta nevede.

Hladovění. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.