Poruchy štítné žlázy

Štítná žláza

Orgán, který ovlivňuje tvorbu pro tělo hodně důležitých hormonů. Reguluje metabolismus a neobejdeme se bez její správné činnosti. Pokud s její fungování zhorší nebo úplně zhroutí, má to pro náš organismus velké následky. Mnoho lidí takovými poruchami štítné žlázy trpí. Jaké jsou mýty ohledně tohoto problému? A co nám skutečně přináší?

Nesnadno rozpoznatelné příznaky

Snížená funkce této endokrinní žlázy neboli žlázy s vnitřní sekrecí se může rozvíjet i mnoho let. To je důvod toho, že nejde o jednu skokovou změnu. Příznaky jsou tak hůře rozpoznatelné a ne vždy více příznaků, které se objeví například až roky po sobě, spojujeme do sebe a uvažujeme o poruše štítné žlázy. Obyčejnou praxí tedy je rozvoj problému a odhalení diagnózy po několika letech. V takových stádiích se nemoc již pozná snáze, zato ale léčba je o mnoho složitější. Dobré je tedy s podezřelými změnami vašeho organismu navštívit praktického lékaře. Ten by měl doporučit návštěvu specialisty – endokrinologa.

Pomáhá jód vždy?

Častým mýtem se jeví tvrzení, že potraviny s obsahem jódu pomáhají činnosti štítné žlázy, a proto je dobré jíst tyto potraviny co nejčastěji. Nejde však o úplnou pravdu. Je známé, že jód je prvek, který je zcela nezbytný, co se fungování štítné žlázy týká. Neplatí však, že čím více jej konzumujeme, tím jsme zdravější. Může totiž dojít k nadbytku jódu v našem organismu. Pokud máme již rozvinutou nižší nebo naopak vyšší funkci štítné žlázy, může zde být problém. Ideálem je tedy konzumovat potraviny s jódem, ale s mírou. Jde například o mořské ryby a o jodovanou kuchyňskou sůl. U mořských ryb je jedna výhoda. Z takových ryb je předávkování jódem nemožné.

Mohou za poruchy vždy jen geny?

Často můžete slyšet, že se postižení pacienti „vymlouvají na geny“. I když tomu skutečně může tak být, nejde o jedinou příčinu poruch. Tento problém může být geneticky přenášen na potomky postiženého. U něj se však vůbec nemusí projevit. Jsou zde spouštěcí prvky, které ovlivňují start nemoci. Jde například o špatnou životosprávu, nedostatek jódu, únavu a stres. Dále třeba i kouření a v extrémech časté radioaktivní záření. Jak tedy spuštění poruchy štítné žlázy předcházet? Například bohatou, pestrou a zdravou stravou se zdravým množství jódu. Dále například častým odpočinkem a relaxem a pokud máte toto onemocnění v rodiné lékařské kartě, dobrou volbou jsou časté preventivní prohlídky, které se na problém zaměří.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.