Plíseň v domě: existuje na ni hned několik netoxických řešení

Plíseň

Plíseň miluje teplé a vlhké prostředí. Takže pokud nevětráte často, můžete vidět načernalé zdi poměrně často. Plíseň na jedné straně nevypadá dobře, na straně druhé není vhodná pro lidské zdraví, zejména pro pacienty trpící na astma; existují dokonce i alergie na plíseň. Chemické prostředky proti plísním sice zafungují během několika vteřin, ani ony však nejsou bezpečné pro zdraví člověka. Naštěstí existují možnosti, jak se jí zbavit stejně účinně a přitom bezpečně.

Prevence

Důležitá je samozřejmě také prevence (když plíseň nevznikne, nemusíte se jí zbavovat). Z tohoto důvodu je vhodné plochy v místnostech, kde se drží vyšší vlhkost (koupelna, kuchyně), pravidelně čistit. Po sprše nebo koupeli vždycky pořádně vyvětrejte. Větrat bychom měli pravidelně na několik minut všechny místnosti – a to i v zimě. Pokud se plíseň objevuje v oblasti dveří nebo oken, možná bude zapotřebí opravit jejich netěsnosti.

Jedlá soda

Foto: Pixabay

Peroxid vodíku (3%)

Peroxid vodíku je přítomen snad ve všech domácnostech. Má antifungální, antivirové a antibakteriální účinky, takže si s plísní snadno poradí. Lze jej použít na řadu povrchů, jako jsou kuchyňské spotřebiče a pulty, koupelnové armatury a vany, tvrdé podlahy a dokonce i na určité povrchy stěn. Stačí jej (v 3 % koncentraci) nalít do lahve s rozprašovačem a nanést na postižená místa. Nechte působit 10 minut, poté oblast vydrhněte a osušte. Pokud si nejste jistí, jestli nepoškodí také povrch, naneste jej nejprve na malý kousek, který není tolik na očích.

Ocet

Ocet je dobrým pomocníkem pro úklid domácností, když nechcete používat chemikálie. Má dezinfekční účinky. Uvádí se, že dokáže odstranit na 82 % druhů plísní z jakéhokoli povrchu. Je vhodný pro různé povrchy a nemusíte se bát „octového“ zápachu. Ten brzy zmizí. Stačí, když na plíseň nanesete trochu neředěného bílého octa (ve kterém je obvykle jen 20 % kyseliny octové). Jde to dobře prostřednictvím láhve s rozprašovačem. Nechte hodinu působit, poté přetřete.

Jedlá soda

Také jedlá soda se často používá při úklidu domácnosti. Je šetrná k našemu zdraví, a přitom má silné účinky při čištění. Použít ji můžeme také proti plísni, kterou jednak odstraňuje, jednak také prostor zbavuje vlhkosti, kterou plíseň tak miluje. Smíchejte polovinu lžičky a 300 ml vody v rozprašovači a protřepávejte tak dlouho, dokud se soda nerozpustí. Pak tuto směs nastříkejte na plíseň a kartáčkem povrch vydrhněte. Omyjte vodou, abyste se zbavili zbytků plísně. Následně nastříkejte směsí sody s vodou a nechte volně zaschnout.

Ocet a jedlá soda

Odolnou plíseň můžete odstranit tak, že smícháte dva díly jedlé sody a jeden díl octa a jeden díl vody. Tuto hustou pastu naneste na povrch plísně a nechte zaschnout. Poté vydrhněte. Nakonec opláchněte vodou.

Zdroj: https://www.maids.com/cleaning-hacks/3-non-toxic-ways-clean-mold-natural-cleaners/

Foto: Pixabay