man-5522892_640

Práce na směny narušuje biorytmus a takto pracující lidé jsou náchylnější k onemocnění

O tom, jakou máme imunitu rozhodují mimo jiné vnitřní biologické hodiny a imunita, které spolu úzce souvisejí. Stačí mít méně spánku, více stresu a obranyschopnost člověka dostává pěkně na frak. Proč jsou lidé pracující na směny náchylnější ke vzniku nemocí?

Zázračné makrofágy likvidují nepřítele

Základním stavebním kamenem imunity jsou buňky, kterým říkáme makrofágy. Ty pohlcují cizorodé objekty, rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Jestliže jsme vyčerpaní nebo máme méně spánku, projeví se to i na počtu těchto makrofágů, tudíž i na naší imunitě. Na její kondici mají vliv i vnitřní biologické hodiny, což je cyklus bdělosti a spánku, který kontroluje vylučování hormonů a dohlíží i na obranyschopnost. V průběhu let, jak člověk stárne, ztrácejí biologické hodiny svoji citlivost a přesnost. S tím také úzce souvisí to, že například starší člověk velmi často mívá potíže se spánkem – v noci se často budí a nemůže dlouho usnout, zatímco přes den pak spánek dohání. Jedná se tedy o přirozený proces stárnutí.

Únava. Foto: Pixabay

Největší sílu máme ráno a dopoledne

Podle biorytmu má člověk největší sílu po ránu a během dopoledne. V této době je také nejaktivnější imunita. Postupem času výkonnost klesá a s ní i síla jeho imunity. Po setmění je člověk až desetkrát náchylnější k infekcím než dopoledne. Je také zranitelnější a dělá více chyb, což je pochopitelné, když už je unavený. Tento biorytmus mají lidé pracující na směny velmi často narušený, takže jsou také více náchylní ke vzniku onemocnění.

Práce na směny není vhodná pro diabetiky

Tento způsob práce není vhodný zejména pro diabetiky, pro osoby s poruchou spánku nebo se zažívacími potížemi. Kdo si těžko zvyká na směnný provoz a nevyhovuje je mu, může pak onemocnět oběhovými nemocemi nebo problémy se žaludkem. Je proto na každém, aby zvážil, je-li tento styl zaměstnání pro něho vhodný.

Spánek. Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *