Už ani na Mount Everestu není člověk před covidem-19 v bezpečí. Nakazil se tu norský horolezec

Ta potvůrka se rozlezla úplně do všech koutů světě, nejvyšší horu světa nevyjímaje. Covid-19 řádí i zde. Zatímco v loňském roce byly výstupy na Mount Everest zakázány z důvodu uzavření nepálských hranic, letos to vypadá, že i jarní sezóna může být ohrožena. A to samotným virem, který tu také začal řádit.

Nová sezóna v Himálajích ve světle pandemie

Začátek nové sezóny v Himalájích začíná v dubnu. Nepál, závislý na příjmech z horolezeckého průmysl, popustil uzdu karanténním opatřením. Pro letošek vydal doposud na 377 povolení k výstupu na nejvyšší horu světa. Předpokladem je, že počet povolení letos překoná rok 2019. A tak nejen na úpatí Mount Everestu, ale i na dalších nepálských vrcholech rychle vznikají základní tábory pro zahraniční horolezce a jejich doprovod.

Mount Everest. Foto: Pixabay

Norský horolezec musel být evakuován do nemocnice

Covidem-19 nakaženým horolezcem je Nor Erlend Ness. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu ho musela ze základního tábora pod Mount Everestem zachraňovat helikoptéra. S podezřením na koronavirus byl přijat do nemocnice, kde se pak nákaza potvrdila. Kde se nakazil, si není norský horolezec jistý. Domnívá se však, že by to mohlo být v některé z čajoven, které se nacházejí podél stezek v údolí Khumbu na severu Nepálu. Přiznává sám, že asi podcenil ochranu. Minimálně si mohl častěji mýt ruce nebo mít po celý den nasazenou roušku, což nedělal.

Norská média následně uvedla, že se covid-19 prokázal i u jednoho z horských vůdců, a to ze stejné horolezecké skupiny.

Při cestě do Nepálu musejí všichni cestující předložit negativní test na koronavirus, který si nechali udělat minimálně 72 hodin před odletem ze své země. Turisté ze zemí, kde se už objevily nové mutace viru, musejí navíc absolvovat desetidenní karanténu v hotelu.

Zdroj info: ceskenoviny.cz

Horolezci. Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.