Ořechy: které jsou nejkaloričtější? Zdravá, ale tučná svačinka

Ořechy

Ořechy obvykle považujeme za zdravou svačinku. Jíst ji mohou také lidé, kteří se starají o svou štíhlou postavu. Ořechy jsou zdrojem zdravých tuků rostlinného původu. Problémem je ale to, že jsou skutečně tučné. Takže pokud se je rozhodnete konzumovat denně, měli byste se zamyslet nad jejich množstvím. Nekonzumujte více než jednu malou hrst ořechů denně. Můžete si ji dát například namísto odpolední nebo dopolední svačinky.

Které jsou nejkaloričtější?

Ze všech druhů ořechů obsahují nejvíce kalorií tyto: makadamiové, pekanové a para ořechy.

Makadamiové ořechy

Makadamiové ořechy patří mezi nejtučnější ořechy na světě. Jejich kalorická hodnota je obrovská – a to i v případě, že nejsou pražené. Samotné makadamiové ořechy obsahují na 100 g neuvěřitelných 700 kalorií. Na druhou stranu jim samozřejmě nemůžeme upřít spoustu zdraví prospěšných látek: jsou to vápník, železo, hořčík, vitamíny E a B. Proto bychom se konzumace těchto ořechů neměli vzdávat zcela. Jezte je v omezeném množství a nikoli bezmyšlenkovitě (z celého pytlíku u sledování televize).

Makadamiové ořechy

Makadamiové ořechy: Foto Pixabay

Pekanové ořechy

Druhými nejtučnějšími ořechy jsou pekanové ořechy, které na 100 g obsahují asi 691 kcal. I tento ořech by ale měl být součástí zdravého jídelníčku, protože poskytuje mnohé zdravotní výhody. Jedná se o vysoký obsah antioxidantů, vitamínů A a E, kyseliny listové a cenných minerálů, jako je železo, selen, měď či zinek. Vyplatí se tedy tyto ořechy konzumovat – opět ale v omezeném množství.

Para ořechy

Para ořechy získávají v našem žebříčku třetí místo. Ve 100 g para ořechů se nachází 659 kcal. Ani tyto ořechy bychom neměli ze stravy zcela vyloučit, a to i přesto, že počítáme každou kalorii, kterou zkonzumujeme. Konzumace v omezeném množství může přinést různé zdravotní přínosy. Tak například jsou bohatým zdrojem selenu. Kromě toho obsahují hodně hořčíku a draslíku, vitaminu E a zdravých mastných kyselin.

Ořechy: Náhledové foto Pixabay