Paraplegie: Příčiny a léčba nekompromisní diagnózy

Paraplegie

2 ze 3 úrazů míchy končí nekompromisní diagnózou paraplegie. Co se pod pojmem skrývá, jak se projevuje nebo léčí? Na všechny tyto otázky vám odpovíme právě v tomto článku.

Co je paraplegie

Paraplegie se často zaměňuje se slovem ochrnutí. Abychom však byli přesní, v případě paraplegie se jedná o úplné nebo částečné ochrnutí dolních končetin. Pacienti s paraplegií bývají obvykle upoutáni na invalidní vozík a musí podstupovat předepsanou léčbu. Případná délka léčby a trvání pobytu na invalidním vozíku se odvíjí od míry zasažení nervů, které zodpovídají za pohyblivost nohou.

Jak k paraplegii dojde

K paraplegii dochází obvykle dvěma způsoby. Buď se jedná o vrozený problém, kdy převážná část pacientů zůstane upoutána na vozík trvale, nebo vznikne následkem vážného úrazu či nemoci.

Rizikovým místem pro vznik paraplegie i ostatních typů obrny je mozek. Pokud se poškodí, existuje vysoké riziko ochrnutí. Mozek ohrožují především mrtvice, klíšťová encefalitida, nádory na mozku i roztroušená skleróza. Dočasně může hybnost omezit také epileptický záchvat, po němž se omezí funkčnost nervových zakončení.

Roztroušená skleróza se neblaze podepisuje rovněž na míše. Kromě této neurodegenerativní choroby však mohou míchu ochromit i nádory nebo vážné úrazy, které většinou vznikají při autonehodách a adrenalinových sportech. Obecně tedy paraplegie vzniká při porušení míchy a páteře ve výši hrudního nebo bederního obratle.

Příznaky a léčba paraplegie

Mezi hlavní příznaky paraplegie se řadí brnění, mravenčení a ztráta citlivosti v dolních končetinách. Následně dochází ke ztrátě motorických schopností. V takovém případě je zcela nezbytná návštěva neurologické ambulance, kde proběhne odborné vyšetření. Místo narušení nervového spojení se pak zjišťuje na základě testů hybnosti, citlivosti a reflexů. Dále se využívá magnetická rezonance, CT mozku a EMG.

Paraplegici následně absolvují rehabilitace a chirurgické zákroky, pokud existuje šance, že lze problém odstranit. V opačném případě se rehabilitační cvičení zaměřuje na stabilizaci stavu a zachování funkčnosti zbytku těla.

Jak vybrat invalidní vozík

Ať už se však jedná o trvalé poškození, nebo dočasnou diagnózu, invalidnímu vozíku se paraplegici zpravidla nevyhnou. Proto je důležité dbát na pečlivý výběr. V prvé řadě by mělo být možné nastavit jednotlivé části vozíku na míru těla jeho uživatele. Pánev musí zaujímat pevnou pozici, čehož se docílí nastavením sedáku a zádové opěry. Pro prevenci proleženin neváhejte pořídit kvalitní polštář na sedák vozíku. Vhod přijde také přizpůsobivý rozvor kol a jejich co nejmenší vnější rozměry. Samozřejmostí je snadné řízení a umístění ruční brzdy v dosahu uživatele invalidního vozíku.

Zdroj náhledového obrázku: meyra.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.