Ořechová tinktura: lék na žaludek, srdce i nervový systém

Zelené ořechy

Ořechová tinktura vyžaduje na přípravu jen tři ingredience a přitom poskytuje celou řadu prospěšných vlastností. Zelené ořechy jsou zdrojem vitamínu B a tříslovin. Nejlepší čas pro jejich sběr přichází v červenci, kdy je zelená slupka ještě celistvá. Pokud ořech rozkrojíme, měli bychom zaznamenat, že je velice šťavnatý. Uvnitř už je něco, co vypadá jako ořechová jadérka. Při této práci je dobré nasadit si rukavice, protože ořechová šťáva není příliš jednoduchá na mytí.

Ořechová tinktura léčí – pozor na užité množství!

Vzhledem k obsahu vitamínu B má ořechovka příznivý vliv na tvorbu červených krvinek. Tento vitamín je důležitý také proto, abychom ze svého jídla získali maximum živin. Třísloviny mají antioxidační účinky, což znamená, že naše tělo dokážou ochránit před volnými radikály, které by mohly vyvolat oxidační stres. Avšak pozor! Ořechová tinktura obsahuje také alkohol, takže platí, že užívat bychom ji měli s mírou. Žádný alkohol pitý ve velkém neprospívá lidskému zdraví. V případě ořechové tinktury se užívá pár kapek nápoje na lžičku s cukrem nebo rozředěného v půl šálku vody.

Ořechy

Foto: Pixabay

Nervový systém

Ořechová tinktura obsahuje fosfor, mangan a hořčík. Fosfor je důležitý pro vedení nervových vzruchů a obsažen je ve všech měkkých tkáních, včetně mozku. Mangan se také podílí na přenosu nervových vzruchů, a to mezi neurony. To znamená, že zlepšuje funkce mozku. Hořčík uklidňuje a působí proti stresu.

Zdraví žaludku

Zelené ořechy podporují práci žaludku, takže je využijete zejména při žaludečních obtížích, jako je zácpa, bolesti břicha, průjem, střevní chřipka nebo otravy jídla. Tuto funkci zajišťují obsažené třísloviny.

Zdraví srdce

Ve výše uvedeném množství může být ořechová tinktura prospěšná také pro osoby s kardiovaskulárními problémy. Ořechy totiž obsahují rostlinné steroly, které snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi. Tím se snižuje i riziko vzniku infarktu, hypertenze či rozvoje aterosklerózy. Vzhledem k tomu, že zrychluje metabolismus, mohou jej užívat i osoby trpící nadváhou.

Antibakteriální účinky

Alkohol i ořechy mají antibakteriální účinky, takže se skvěle hodí pro osoby postižené stafylokokovými a streptokokovými bakteriemi, tyfem či úplavicí. Vzhledem k antioxidačním vlastnostem je možné těžit z ořechovky také jako na prostředek, kterým se zbavíte nedokonalostí pleti. Stačí nanést trochu tinktury na vatový tampon a omýt jim postižená místa.

Ořechová tinktura – recept

K přípravě je potřeba 20 ks zelených vlašských ořechů, 1 litr vodky (či slivovice), 180 g cukru. Ořechy omyjeme a osušíme papírovou utěrkou. Poté je nakrájíme na menší kousky (asi na osminy až šestnáctiny) a vložíme do velké zavařovací sklenice. Její minimální objem by měl být asi 3 litry. Ořechy zasypeme cukrem, sklenici uzavřeme a dáme na dva týdny na tmavé místo. Poté přilijte alkohol a dobře promíchejte. Opět nechte měsíc v temnu. Hotovou tinkturu scedíme přes jemné plátýnko a nalijeme do skleněné láhve. Tinkturu užíváme po kapkách jednou až dvakrát denně po jídle, vždy pouze při zdravotních potížích.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/drinki-napoje-koktajle-alkohole/news-orzechowka-jakie-ma-wlasciwosci-jak-ja-zrobic,nId,6124058

https://prima-receptar.cz/domaci-orechovka/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8076429/

Foto: Pixabay