Hlídejte si pitný režim: Tyto příčiny vás hodně dehydratují

Pitný režim

Jaké další příčiny vytváří dehydrataci? Naše tělo se skládá ze 70 % z vody a ztráta 1,5 % vody znamená začátek dehydratace, který způsobuje sníženou chuť k jídlu, poruchy kognitivních funkcí, výkonu a termoregulace. Dlouhodobější stav se projevuje častějšími migrénami, častějšími onemocněními močových cest a zhoršenou činností ledvin. I tak někteří z nás o problematice nedostatečné hydratace nejsou dostatečně informováni a berou ji na lehkou váhu.

Co si představit pod dehydratací

Je charakterizována jako nadměrné snižování mimobuněčných tekutin a částic v těle, které zajišťují fungování organismu. Voda v těle působí jako rozpustná a chladicí látka, která v sobě uchovává minerální látky, navazující složky a další důležité komponenty. Lidé sami běžně ztrácejí 2-2,5 litru vody denně pocením, močením a metabolickými pochody. Při ztrátě tekutin srovnatelné s 1 % tělesné hmotnosti dochází k mírnému zvýšení tělesné teploty. Při ztrátě 1-2 % tělesné hmotnosti dochází k poruše výkonu. Při ztrátě 5 % tělesné hmotnosti se objevuje třes, sucho na jazyku, pocit na zvracení.

Dehydratace se projevuje spavostí, bolestmi hlavy, pocitem vyčerpání, zástavou močení a tvorby potu, horečkou, otokem jazyka a v nejhorším případě může dojít k oběhovému selhání a ohrožení života. U závodníků je tento nedostatek skutečně výraznější, protože cvičení urychluje metabolismus. Aby se udržel odstup od přehřátí těla, musí se podobným způsobem zvyšovat výdej tepla. Mnohdy dochází k nedostatečnému doplňování tekutin při dehydrataci, a proto je důležité doplňovat hladinu tekutin pomocí iontových nápojů, které by měly obsahovat sodík, draslík, vápník, chlór, hořčík a fosfor.

Myslíte, že stačí vypít 2-3 litry denně?

Objevilo se mnoho poznatků o tom, kolik vody by měl člověk vypít během dne. Podle běžných návrhů, které vítězí mezi lékaři, je základ 40 ml/kg tělesné hmotnosti, ale lepší je 80 ml/kg. V každém případě jsou tyto hodnoty individuální, protože je třeba se podívat na proměnné, jako je věk, pohlaví, životní prostředí, užívání léků, typu cvičení a kondice.

Pitný režim 2
Foto: Pixabay

O dehydrataci nebo o stupni vyprahlosti lze rozhodnout laickým testem z barvy moči. Čím tmavší je moč, tím více jste dehydratovaní. Samozřejmě existuje řada složek, které mohou moč zabarvit. Mezi další markery patří suché rty, migréna nebo suchá kůže. Nezbytné je důvěřovat svému tělu a často přijímat tekutiny. Kolik vody vypijete, záleží zcela na vás nebo na radě vašeho lékaře, protože příliš mnoho vody zatěžuje ledviny!

Na řadě jsou tropy, co dělat?

Zůstávat na slunci nebo určitá fyzická námaha během brzkého odpoledne a odpoledne není hrdinství, ale idiocie. V případě, že se cítíte vyprahlí, rozhodně si nekupujte chlazenou Coca-Colu nebo jiné slazené nápoje obsahující kofein. Sáhněte po neperlivé vodě nebo po kokosové vodě. Běžně může vylučování oxidu uhličitého v žaludku způsobit vedlejší účinky v podobě citlivého žaludku nebo tlakové žaludeční potíže. V případě, že vyhledáváte azyl v klimatizovaných prostorách, dejte si pozor na teplotní rozdíl, který by neměl být vyšší než pět stupňů. Klimatizace z velké části vysušuje vzduch, a tím i sliznice, a způsobuje teplotní šok těla.

Z čeho všeho můžete být dehydratovaní?

  • Strava s příliš nízkým příjmem sacharidů – Pokud se pokoušíte zhubnout a zvolíte stravu bez sacharidů, vaše váha skutečně půjde dolů. Problém je každopádně v tom, že to, co jste zhubli, je jen voda, kterou sacharidy budují. Proto je důležité dostatečně pít a jíst celozrnné potraviny, které na sebe navíc vážou vodu.
  • Časté stresování – Na stresové situace nereaguje jen okolí, ale především vaše tělo. Kromě nás samých bojují naše orgány nadledvinek se všemi problémy. Jenže někdy nestíhají produkovat stresové hormony – aldesteron. Potřeba tohoto hormonu vede k vysychání a poklesu elektrolytů v těle.
Pitný režim 3
Foto: Pixabay
  • Měsíční cyklus u žen – Ženské hormony ovlivňují hladinu vody v těle.
  • Dovolená ve vysokých výškách – Ve větších výškách je nutné pít, protože při dýchání se odvádí více páry než obvykle.
  • Užívání alkoholu – Po divoké noci se probudíte kromě bolesti hlavy i s dehydratací. Proto se pořádně napijte obyčejné vody.
  • Cukrovka – Cukrovka způsobuje dehydrataci prostřednictvím ledvin, které bojují s vyšší hladinou cukru.
  • Syndrom dráždivého tračníku – Nemoc a chronický průjem je odpudivé onemocnění, které se léčí dietou, kdy se vynechávají potraviny bohaté na vodu.

Jak si můžete pomoci?

Dehydratace je stav, který byste měli brát vážně. Příjem tekutin je důležitý, přestože třetina litru v těle utváří metabolickou činností, 900 ml se přijímá ve výživě a přibližně 1,5 litru je třeba přijmout speciálně do těla v tekutinách. Mezi záchranné prostředky patří – iontové nápoje, kokosová voda, vývary a šťávy z ovoce.

Zdroje info: https://www.florence.cz/zpravodajstvi/aktuality/vedecke-studie-prokazaly-vliv-dehydratace-na-psychiku-cloveka/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6282244/

Náhledové foto: Pixabay