Omdlévání: může se týkat také zdravých lidí

Omdlévání

Omdlévání se může vyskytovat u lidí, kteří jsou úplně zdraví. Je to odpověď vašeho těla na určité podmínky. Omdlévání může být náhlé, nebo můžete těsně před omdlením pociťovat nevolnost či zvýšenou únavu. Na otázku, proč lidé omdlévají, nemusí být jednoznačná odpověď. Mdloby jsou způsobeny nedostatečným průtokem krve do mozku. V podstatě se jedná o dočasnou a náhlou ztrátu vědomí. Kdy je to normální a kdy je potřeba návštěva lékaře?

Druhy mdlob

Mdloby můžeme v podstatě rozdělit na dva základní druhy. Tím běžnějším je vazovagální synkopa, která je způsobena nějakým spouštěčem – může jít například o pohled na krev nebo při zvedání něčeho těžkého. Tomuto druhu mdlob předchází zrychlený dech, nevolnost, zvýšená srdeční frekvence. Druhým typem je posturální synkopa. Ta vzniká, když si stoupnete nebo když dlouho stojíte. Srdce, pokud je zdravé, má těžší práci, protože musí poslat dostatek krve do mozku. Pokud je ale srdce slabé, úkol nezvládá a může dojít k omdlévání. Tento druh mdloby je způsoben například po masivní ztrátě krve (například při porodu nebo po nehodě) nebo při těžké chudokrevnosti.

Mdloby

Foto: Pixabay

Jak se zachovat?

Osoba, která by mohla omdlít může na první pohled vypadat dezorientovaně: má prázdný pohled, zpocenou tvář a mnohdy také nejistý krok. Pamatujte si, že je důležité, aby se do mozku dostalo více krve, což ve vzpřímené pozici bohužel nejde. Bude třeba takovou osobu pokud možno posadit nebo dokonce položit tak, aby její hrudník (srdce) bylo nad úrovní hlavy. To usnadní prokrvení mozku. Má-li osoba spadnout, můžete se pokusit zmírnit její pád a předejít dalšímu zranění.

Jak postupovat dál?

Po ustoupení příznaků mdlob je vhodné osobu pomalu posadit, posléze postavit. Pokud se příznaky vrátí, zkuste ještě jednou osobu položit a po ustoupení příznaků postup opakovat. V případě, že se vám postižená osoba ani poté nezdá v pořádku, měli byste zavolat záchrannou službu.

Varovné známky

Pokud se objeví některé z následujících varovných známek, nelze brát mdloby na lehkou váhu. Může jít o vážnější problém, který je třeba řešit.

  • Mdloby bez příznaků: náhlé mdloby nebo ty, kterým předchází silné bušení srdce (trvá několik sekund), mohou být známkou slabého srdce. Zde je zapotřebí konzultovat situaci s lékařem.
  • Omdlení při cvičení: někdy může jít o zcela nezávažné omdlení způsobené spouštěčem (pohled na krev), pokud ale neexistuje zjevná příčina k omdlení, může to být také příznakem kardiovaskulárního problému, který je jinak asymptomatický.
  • Nestejně velké zornice: mohou být příznakem vážného nemocnění, jako je cévní mozková příhoda, nádor nebo trauma.
  • Silná bolest hlavy: může být dalším projevem cévní mozkové příhody.
  • Zdvojené vidění: tento příznak je typický pro různá onemocnění, jako je migréna, ale také mrtvice či nádor na mozku.

Zdroj: https://www.thehealthy.com/first-aid/what-causes-fainting/

Foto: Pixabay