vlasy

Nadměrné vypadávání vlasů u žen a jeho příčiny

S nástupem teplých měsíců pociťujeme vyšší vypadávání vlasů, což je přirozený tělesný proces, který po pár týdnech ustane. Začínáte mít pocit, že vám vlasy padají až moc? Při česání a mytí ztrácíte celé chomáče? Příčiny mohou být různé a dá se s nimi bojovat. Ovšem kromě genetické zátěže.

Co je normální?

Nejprve se podíváme na to, v jakém cyklu vlasy rostou. Růst vlasů má tři fáze, a to: anagenní, katagenní a telogenní. V anagenní fázi roste vlas bez přerušení a je pevně zakotven ve folikulu. Ve fázi katagenní se začnou vlasové folikuly zmenšovat. Může to trvat i několik týdnů. Telogenní fáze je klidovou fází, a právě na konci ní vlasy vypadávají. Může se stát, že telogenní fáze dosáhne více vlasů najednou, vypadávání zesílí a vlasy začnou řídnout. Příčinou bývá chronický stres a tato kondice se označuje jako telogenní effluvium.

Může být žena plešatá?

Ztráta vlasů u žen byla dlouhou dobu tabu. Nyní vědci zjistili, že s nadměrným vypadáváním vlasů má zkušenosti více než polovina žen. Jedním z velkých problémů v tomto směru je genetické onemocnění zvané androgenní alopecie, což je laicky řečeno sklon k plešatění. Androgenní alopecii zapříčiňují stejné geny jako plešatění mužů. Často se rozvine během menopauzy a prvním příznakem bývá řídnoucí pěšinka. S touto potíží bohužel nejde nic dělat.

vypadávání vlasůVypadávání vlasů: foto Pixabay

Těhotenství i špatná výživa

Dost často ale bývají příčiny ztráty vlasů zakořeněné ve špatné péči o sebe nebo v hormonálních změnách. Typickým příkladem hormonálních změn je těhotenství, kdy vlasy často přicházejí o svou kvalitu a k vypadávání mají silné sklony. S narozením dětí a upravením hormonální hladiny se většinou vše srovná. Pokud ne, navštivte svého dermatologa.

Zcela jinou kapitolou je malnutrice neboli špatná výživa. Vlasy můžou vypadávat kvůli nedostatku potřebných vitamínů či nadměrnému hubnutí. V tomto případě je na místě přehodnotit svůj životní styl, zpestřit si jídelníček ovocem a zeleninou a případně využít vitamínové doplňky. V případě poruchy příjmu potravy je třeba svěřit se do péče lékařů.

Zdroje: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16921-hair-loss-in-women

Vlasy: Náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *