Kudzu: krásná popínavá rostlina i léčivka

Štíhlá

Latinský název této rostliny je Pueraria lobata a jedná se o vinný keř. Původ této rostliny najdeme v Japonsku, kde je také poměrně dlouhá historie využití. Asijské země, jako je Japonsko nebo Čína, využívali tuto rostlinu k přípravě infuze, kterou poté používali na různá onemocnění. Pro léčebné účely se používá zejména kořen rostliny. Do Ameriky se rostlina dostala v 19. století, kde byla zprvu velmi oblíbená. S postupem času ale začala růst i tam, kde neměla, a lidé ji začali považovat spíše za plevel.

Nádherná rostlina

Tato rostlina se používala pro zpevňování břehů řek, ale také ke zkrášlování zahrad. Jedná se o popínavou rostlinu, která doroste do výšky až 30 metrů. Její listy jsou nádherné a mohou mít spoustu barev. Nejkrásnější na rostlině jsou ale květy, které mají neobvyklý tvar a navíc příjemně voní. Z květů se tvoří asi 5 cm dlouhé lusky, uvnitř kterých se nachází semena. Kudzu se proto stala doplňkem zahradních staveb, pergol a altánků, plotů nebo zdmi domu, kolem kterých se popínal.

Kudzu účinky

Na konci dvacátého století vědci zjistili, že kudzu dokáže stabilizovat nervový systém. Pro léčebné účinky se používá kořen rostliny. V Japonsku a Číně se používal na léčbu migrény či horečky, ale také cukrovky. V současné době využívá kudzu kořen alternativní medicína, a to například na kardiovaskulární onemocnění, první příznaky spalniček, náhlou ztrátu sluchu, zánět šlach či průjem. Moderní vědci nemohou rostlině upřít její protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Některé zdroje uvádí, že rostlina může přispět ke snížení krevního tlaku.

Kudzu složení

Kudzu je u nás dostupné spíše jako doplněk stravy, než jako rostlina. Užívat ji mohou i lidé, kteří mají zvýšenou citlivost na lepek či laktózu, protože tyto dvě látky neobsahuje. Obsahuje celou řadu prospěšných minerálů, jako je fosfor, vápník či železo. Možnosti použití kudzu v medicíně jsou v současné době zkoumány. Hovoří se ale o tom, že tento kořen může být použít ke snižování závislostí, například na alkoholu.

Kořen kudzu využití

Další využití této rostliny (zejména jejího kořene) zahrnuje pomoc při hubnutí, ale také protirakovinné účinky, což může být způsobeno obsaženými antioxidanty. Kořen kudzu je prospěšný zejména při rakovině prostaty. Používá se také k odvracení nepohodlí, které přichází v souvislosti s menopauzou.

Zdroj: https://www.herbavis.cz/blog/koren-kudzu-ucinky-davkovani-a-lecive-vlastnosti

Foto: Pixabay