Od října přišla do Česka opět unikátní možnost očkovat dětí proti chřipce bez jehly

Chřipka

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zaznamenala chřipková sezóna 2022/23 v Evropě návrat aktivity viru chřipky na téměř předpandemickou úroveň7.  K hospitalizaci vede zejména u nejmladších dětí, starších osob a chronicky nemocných. Zatímco dospělých osob celosvětově dle SZÚ ročně onemocní 5 – 10 %, ohroženější skupinu tvoří děti, kterých ročně onemocní 20 – 30 %, a které pak nákazu šíří až 10 dalších dní. Preventivní očkování je přitom u českých dětí ještě nižší než u dospělých (udávají se 2 – 4 %). Navýšení proočkovanosti u dětí by mohla pomoci moderní „bezjehlová“ forma aplikace, kdy se očkovací látka stříkne dítěti do obou nosních dírek. Stejně jako minulý rok bude tato vakcína k dispozici u dětských lékařů od konce října do konce prosince.

Moderní vakcína „bez žihadla“ jako impuls pro zvýšení prevence u dětí

Moderní preskripční vakcína, která letos opět přichází do ordinací dětských lékařů je neinvazivní řešení, které nevyžaduje injekční aplikaci, ze které mívají děti a tím i rodiče obavy. Aplikace je vysoce komfortní, jelikož se očkovací látka vstříkne přímo na povrch nosní sliznice. Jednoduchým stiskem aplikátoru se postupně vpraví do obou nosních dírek. Tento způsob je v podstatě podobný tomu, jak se běžný virus chřipky dostává do těla. U této formy vakcinace také odpadají obvyklé nežádoucí účinky v podobě bolesti či zarudnutí v místě vpichu.

Na dítě aplikace neklade žádné nároky. Nemusí látku vdechovat ani nijak vtahovat nosem. „Tato vakcína je doporučena pro děti a mladistvé ve věku od dvou do osmnácti let a stačí jedna dávka. Dvě dávky jsou nutné pouze u dětí do 9 let věku, které nebyly v minulosti proti chřipce očkované. Vakcínu může zajistit buď pediatr, kterého dítě navštěvuje, nebo ji lze na lékařský předpis zakoupit v lékárně a u lékaře si ji nechat aplikovat,“ upřesňuje dětská lékařka MUDr. Hana Cabrnochová. Ideální doba pro očkování je před začátkem chřipkové sezóny a imunita přetrvává šest měsíců až rok. Kvůli tomu, jak se virus mění, je vhodné očkování každý rok opakovat a nebezpečí chřipky rozhodně nepodceňovat.

Děti šíří virus až 10 dní, z toho až osm dní bez příznaků

Chřipková sezóna se kvapem blíží a lékaři doporučují zejména ohroženým skupinám nepodceňovat včasné očkování. Často se hovoří o ohrožených skupinách dospělých (senioři, dlouhodobě nemocní), ale základem epidemií jsou však právě děti. Dětské kolektivy jsou již od začátku školního roku zdrojem rozličných nákaz a nejinak je tomu i u chřipky. Tou se ročně nakazí 20 -30 % dětí, přičemž pak často nemoc přenesou i na další členy rodiny. Studie dokazují, že děti od 2 – 9 let patří mezi největší přenašeče chřipky typu A. Podle pediatričky MUDr. Hany Cabrnochové jsou přitom dětští pacienti mnohem nakažlivější než dospělí. Mohou být totiž infekční i více než deset dní a virus dokážou šířit až osm dní před nástupem příznaků. Proto je očkování proti chřipce u dětí tak důležité.

Zvláště malé děti jsou jednou z nejohroženějších skupin, protože si teprve budují imunitu.  To potvrzuje i MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Oborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP: Malé děti, především do dvou let věku mohou prodělat chřipku v závažnější formě, stejně jako populace seniorů. Do 5 let věku bývá u nás hospitalizováno ročně cca 500 dětí s chřipkou a především jejími komplikacemi, chronicky nemocné děti do 5 let věku mají riziko hospitalizace 2,5-5x větší než stejně staré jinak zdravé děti.“

Následky jsou školní, pracovní i zdravotní

Dopady v podobě zameškaných hodin a pracovních absencí přitom nejsou jediný problém. Velmi nebezpečné jsou i další možné zdravotní komplikace či ve vzácných případech úmrtí. Nejčastější následnou komplikací u dětí je akutní zánět středního ucha, který představuje až 80 % všech předepisovaných antibiotik u dětí. Velmi ohrožení jsou v rodinách však také senioři a chronicky nemocní pacienti.

Očkování bez použití jehly využilo podle údajů společnosti AstraZeneca v minulém roce přibližně 4 500 dětí. V zahraničí je přitom intranasální očkování dlouhodobou součástí prevence chřipky u dětí, a to díky propracovanému Národnímu imunizačnímu programu. Na britských ostrovech se používá již od roku 2013 a ročně zde naočkují více než 3 000 000 dětí. Tento imunizační program byl zahájen v roce 2013 a v tom samém roce byla proočkovanost dětí na úrovni 30 %. Během pěti let stoupla v sezoně 2018/19 dětská proočkovanost až na úroveň 80,5 %.

I přes to, že je v České republice plně hrazeno očkování seniorů od 65 let, stále se nedaří zvýšit proočkovanost. Podíl vakcinovaných dospělých vzhledem k populaci ≥ 18 let (%) byla v roce 2022 na úrovni pouhých 7,4 %, což je velice nízké číslo1. Proočkovanost stejné skupiny seniorů ve Velké Británii je na úrovni 80 %!2.

Co se týká očkování proti chřipce u dětí v České republice, očkování je částečně hrazeno, ve výši nejméně ekonomicky nákladné varianty, z veřejného zdravotního pojištění pro rizikové skupiny dětí definované v Zákonu č.48/ 1997 Sb. Zákon o veřejném zdravotním pojištění, §30, odst. 2, písm. b, bod 4. I tak je proočkovanost v této skupině chronicky nemocných dětí zhruba 50%.

Zdroje info:

  1. Zdroj: NRHZS 2010-2022; očkování identifikováno pomocí diagnózy Z25.1 a ATC kódu J07B
  2. The national flu immunisation programme 2022 to 2023
  3. Ambrose CS et al. Vaccine. 2012;30:6794–6801;
  4. Barría MI et al. J Infect Dis. 2013;207:115–124;
  5. Hoft DF et al. J Infect Dis. 2011;204:845–853;
    6. Mohn KG et al. J Infect Dis. 2015;211:1541–1549; 5. Lanthier PA et al. Vaccine. 2011;29:7849–7856.

7.Seasonal influenza 2022-2023 Annual Epidemiological Report 2023 (europa.eu)

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.