Nejčastější chyby při rozcvičování

Rozvička stretching

Ještě před samotným cvičením bychom rozhodně neměli zapomínat (nebo dokonce záměrně vynechávat) protažení. Rozcvička má svůj význam a doporučují ji všichni trenéři. Právě díky ní můžete předejít možnému zranění a současně tak zefektivnit svoje cvičení. Avšak někteří lidé se opakovaně dopouští chyb s rozcvičkou. Jaké jsou ty nejčastější?

Žádná rozcvička

Bohužel, úplně nejčastější chybou je úplné vynechání rozcvičky. Dopouští se jí zejména začínající sportovci. Vymlouvají se na nedostatek času nebo se nezajímají o to, jak může být rozcvička prospěšná. Avšak rozcvička před cvičením může pomoci předejít zranění a připraví vaše tělo na zvýšenou fyzickou zátěž.

Rozvička stretching

Foto: Pixabay

Velká rychlost při rozcvičce

Rozcvičkou rozumějme postupné zahřátí těla. Proto by rozcvička neměla být příliš namáhavá. Spíše než rychlost je zde důležitější kvalita. Příliš intenzivní cvičení vás může připravit o sílu při hlavním cvičení. Ideálními cviky na rozcvičku mohou být dřepy, výpady, pár kliků, střídání běhu a chůze. Délka rozcvičky by měla být 8 až 15 minut.

Příliš krátká rozcvička

Někteří lidé udělají několik pár skoků, výpadů a tlesknutí a myslí si, že jejich rozcvička je hotová. Bohužel, nesprávná rozcvička se rovná žádné rozcvičce. Myslete na to, že rozcvička musí trvat minimálně 8 minut. Zahřívací trénink můžete zkombinovat s kardio a strečinkovými prvky pro ještě větší uvolnění svalů.

Chybí správná sekvence cvičení

Správně provedená rozcvička by měla aktivovat všechny klouby a svalové skupiny. Začínáme obvykle shora: od hlavy. Poté se soustřeďme na další části těla. Ideální je nejprve stimulovat oběhový systém k práci (například běh na místě) a poté teprve začít s ohýbáním kloubů a houpáním. Nakonec se jemně protáhněte. Díky tomu vhodně zahřejete své tělo a správně ho připravíte na cvičení.

Zdroj: https://www.rodzinazdrowia.pl/dlaczego-rozgrzewka-przed-treningiem-jest-niezastapiona

Foto: Pixabay