Naučte se přelstít bolest a tím i mozek — Existuje jednoduchá strategie

Migréna

Bolest je neustále mimořádně nepříjemná, ale ne vždy je důsledkem poškození nebo fyzického problému. Často je za ní pouze naše hlava. Bolesti vnímáme jako upozornění, že něco není v pořádku. V případě, že je naše tělo bolestí zasaženo, nemusíme být schopni poznat příčinu.

Ačkoli je to v mnoha případech často pravdivé, není tomu tak neustále. Rozdílné buňky reagují na různé věci. Některé jsou citlivé na teplo nebo chlad, jiné na tlak, některé na chemické látky. V případě, že se v létě spálíme na slunci, nepoznáme to ihned, ale naše kožní buňky začnou odumírat — tělo nám to řekne se zpožděním. Nocicepce, to je činnost v neuronech, která nás upozorňuje na bolesti — tak víme, že jsme si ublížili, spálili se, opařili.

Špatná řeč těla?

Stejně jako může být tělo poškozeno, aniž by se bránilo bolestí, může se bolest projevit, aniž by bylo poškozeno tělo. Často se stává, že nám něco ublíží, aniž by nám to skutečně ublížilo. Typicky je tomu tak například u zdánlivé trýzně, kdy pacienta bolí končetina po amputaci. Může se také stát, že bolest alarmuje náš mozek dopředu – ještě, než zakopneme, nebo si přivřeme ruku ve dveřích a v mnoha dalších případech. Většinou vše pomine v případě, že se nestane žádná skutečná újma. Obvykle tomu tak ale není v každém z případů.

Inteligence
Foto: Pixabay

Jak se zbavit bolestí bez újmy?

Pokud se to stane a trápení nemá fyzickou příčinu, pak zrcadlová léčba nabízí úžasné výsledky. Ta využívá sklonu mozku k vizuálním vjemům. Pacienti se dívají v zrcadle na své končetiny a provádí reflexní pohyby. Tato léčba byla navíc účinně využita v rámci fantomových bolestí. Pravidelně se stává, že za bolestmi stojí náš mozek a úvahy.

Tělo v těchto případech často dokáže samo nabídnout pomoc. Například si začne vytvářet vlastní látky zmírňující bolest, a to až po nějaké době, kdy léky mají skutečný účinek. U bolestí bez příčiny může být účinně zapojena i placebo léčba a často není zásadní jít rovnou pro lék proti bolesti.

Zdroje info: aazdravi.cz, blesk.cz

Náhledové foto: Pixabay