Tlakoměry: krátký průvodce výběrem toho pravého přístroje

Tlakoměr

Měřit si tlak by pravidelně jednou za rok měli lidé, kteří mají zvýšenou pravděpodobnost kardiovaskulárních chorob. Ostatním pak stačí nechat si změřit tlak jednou za tři až čtyři roky. Při měření tlaku nejsme odkázání jen na svého praktického lékaře. Výši tlaku si můžete kontrolovat taktéž doma. Na trhu jsou dostupné tlakoměry, které vám v tom mohou pomoci. Mohou stát několik stokorun i pár tisíc. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Certifikace

Spolehlivý tlakoměr by měl být vyroben kvalitně. Takový poznáte podle certifikátu ESH (European Society of Hypertension). Je lepší koupit si značkový výrobek a spolehnout se na naměřené výsledky. Nepřesné výsledky vám totiž k ničemu nebudou. Zvažte také velikost displeje, zejména když kupujete tlakoměr pro seniory. Tlakoměr by měl být dostatečně odolný vůči poškození, jako je pád z malé výšky apod.

Tlakoměr

Foto: Pixabay

Různé druhy tlakoměrů

Pro domácí měření se doporučují automatické tlakoměru. Díky nim si zvládnete změřit tlak sami, bez asistence jiné osoby. Manžetu snadno nasadíte, automaticky se nafoukne a tlak změří. Můžete si být jisti, že postup byl správný. U poloautomatických tlakoměrů musíte manžetu nafouknout ručně, což často vyžaduje asistenci další osoby. Zde hrozí riziko, že manžeta nebude nafouknuta dostatečně, takže výsledky jsou nepřesné. Manuální tlakoměr se v domácnostech nepoužívá, protože výsledky je možné zkreslit mnohými faktory způsobenými nesprávným přiložením.

Velikost manžety

Mysleli jste si, že manžeta je u všech tlakoměrů stejně velká? Není tomu tak. A právě toto je jedním z faktorů, které uživatelé často podceňují. Přitom nesprávná velikost manžety může způsobit nepřesnosti v měření. Na trhu jsou tlakoměry s dvojitou manžetou, které může používat celá rodina. Pokud ale bude manžetu používat nejčastěji jedna osoba, měla by manžeta být přizpůsobena jejím potřebám.

Velikost displeje

Čtení výsledku může být snadné – nebo také ne. Závisí zejména na velikosti displeje. Platí, že starší uživatelé nebo ti slabozrací, by měli investovat do většího displeje.

Snadné použití

Moderní tlakoměry mohou být vybaveny celou řadou zajímavých funkcí, jako je například možnost zapamatovat si více naměřených výsledků, a dokonce i několik různých osob. Můžete je propojit s mobilním telefonem a sledovat tak hodnoty naměřené v čase. Avšak každá funkce vyžaduje trochu umu při používání přístroje. A zejména senioři s tím mohou mít problém. Zvažte proto, jaké funkce budete používat (pokud vůbec nějaké). Nemluvě o tom, že za každou funkci si obvykle budete muset připlatit.

Zdroj info:

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-cisnieniomierza-oraz-termometru-bezdotykowego/

https://www.consumerreports.org/cro/blood-pressure-monitors/buying-guide/index.htm

Foto: Pixabay