Jak vypít denně dostatek vody? Pitný režim v praxi

Voda

Pitný režim je důležitý v průběhu celého roku, ať už je horko nebo zima. Každý člověk by měl za den vypít asi 30 až 45 ml vody na každý kilogram své hmotnosti. Pro osobu vážící 60 kg tedy platí doporučení vypít 1,8 až 2,7 litru vody za den. Závisí na tom, jak tato osoba tráví den – pokud je vystavena vysokým teplotám a náročné fyzické práci, pitný režim by měl být ještě vyšší. I když víme, kolik bychom toho měli vypít, ne vždy je snadné tolik vody vypít. Zejména, když nesnášíte čistou vodu.

Na co si dát pozor

Do pitného režimu lze připočítat polévky, čaje, ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, a samozřejmě veškeré tekutiny. Vyhýbat bychom se měli alkoholu, kávě, protože ty dehydratují organismus. Do pitného režimu je rozhodně nezapočítáváme. Pokud se snažíte udržet si správnou váhu (nebo dokonce hubnete), pak byste měli pít čistou vodu. Ovocné šťávy a džusy, smoothie, sodovky a slazené minerálky mohou být kalorickou bombou. Proto se jim raději vyhýbáme.

Džus

Foto: Pixabay

Voda s… něčím!

Pokud nemáte rádi čistou vodu, můžete si pomoci tak, že si ji ochutíte něčím nekalorickým. K dispozici máte celou řadu bylinek. Kromě těch tradičních, jako je máta či meduňka, můžete sáhnout také po netradičních, jako je levandule nebo dokonce rozmarýn. Do vody můžete přidat různé druhy ovoce, ideální jsou zejména citrusy. Avšak také některá zelenina vodu osvěží – například okurka. Samozřejmě můžete kombinovat – bylinky, ovoce i zeleninu. I když sycená voda neobsahuje kalorie navíc, je lepší sáhnout po té bez „bublinek“. Sycená voda způsobuje nadýmání, celulitidu a celkově trávicímu systému prospívá méně.

Láhev na cesty

Dosahovat doporučeného množství pitného režimu je jednodušší, když máte vodu vždy po ruce. Pokud pracujete, dejte si sklenici vody k ruce. Pokud cestujete, můžete si dát do zavazadla láhev s vodou.

Aplikace připomínající pitný režim

Ať se snažíte, jak chcete, přesto se vám nedaří pít dostatečné množství tekutin? Na příjem tekutin nemusíte dnes už myslet sami! Existují speciální aplikace, které vám připomenou, že je čas napít se. Díky tomu můžete snadno dosáhnout pitného režimu. Dejte si ale pozor na náhlé zvýšení pitného režimu – pokud jste zvyklí pít jen půl litru vody denně, není moudré hned skočit na téměř 2 litry za den. Množství vypitých tekutin zvyšujte postupně.

Zdroj info:

https://aktin.cz/nebavi-vas-kohoutkova-voda-mame-8-tipu-jak-si-zpestrit-pitny-rezim

https://greenssteel.com/blogs/news/7-tips-to-stay-hydrated-when-you-hate-water

Foto: Pixabay