Myelom není melanom. Jedná se o závažné onemocnění kostní dřeně

Na 30. března připadá Národní den myelomu. Vyhlášený byl poprvé před pěti lety a jeho snahou je větší informovanost veřejnosti o této závažné chorobě krve. Mnohočetný myelom je pro většinu lidí nemocí, o které nikdy neslyšeli. Přitom se jedná o druhou nejčastější rakovinu krve v České republice. I zde sehrává důležitou úlohu včasná diagnostika. Jak se nemoc projevuje a jaká je její léčba?

Lidé si myelom pletou s melanomem

Název myelom je pro hodně lidí matoucí a zaměňují ho za melanom, nádor kůže. V tomto případě se však jedná o závažné onemocnění kostní dřeně, kdy postihuje nejčastěji plazmatické buňky, což jsou bílé krvinky odpovědné za imunitu. Nejčastěji se nemoc objevuje po šedesátce. Ale jsou i případy, kdy jí onemocněly mladší ročníky. Ročně na ni onemocní okolo 450 lidí. Mnohočetný myelom se jeví jako poměrně vzácné onemocnění, ale pacientů stále přibývá.

Příčiny vzniku myelomu a jeho příznaky

Dodnes bohužel nejsou přesně stanovený rizikové faktory, které podporují vznik myelomu. Na vině může být častý kontakt s toxickými látkami, znečištěné životní prostředí, předchozí chemoterapie. Typickým příznakem onemocnění je bolest kostí v oblasti zad a hrudníku. Je natolik silná a trvalá, že na ni nezabírají běžná analgetika. Pacient se dále potýká s únavou, dušností i po sebemenší námaze, s anémií, zhoršuje se funkce ledvin a dochází k úbytku kostní hmoty. U postižené osoby se objevují příznaky jako u osteoporózy včetně snížení tělesné výšky. Může dojít k náhlému prasknutí žeber, obratlů, jež poškodí míchu a způsobí ochrnutí.

Foto: Pixabay

Léčba mnohočetného myelomu

K lékaři se bohužel pacienti dostávají poněkud pozdě, až je onemocnění v pokročilém stadiu. Je-li člověk na myelom léčený, je typické střídáním relapsů a remisí. To laicky znamená, že na určitou dobu příznaky nemoci zmizí a pak se zase objeví. Nemoc ale zůstává. Mnohočetný myelom nelze zcela vyléčit. Cílem léčby je zastavení nemoci, aby došlo k vymizení jejích příznaků a udržování v tomto stavu. Využívá se přitom chemoterapie i radioterapie. V mnoha případech je nutná transplantace kostní dřeně.

Prodlužuje se délka dožití s mnohočetným myelomem

Pozitivní zprávou jistě je, že se prodlužuje délka dožití pacientů s mnohočetným myelomem, a to ze dvou na osm let. Byly objevené nové skupiny léků a naději nabízí také biologická léčba. Mnohé klinické studie se zabývají tzv. genovou terapií, jež by mohla přinést nové léčebné metody. Důležité je také nepodceňovat prevenci a s případnými trvalejšími bolestmi v zádech se obrátit na svého praktického lékaře.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mnoho%C4%8Detn%C3%BD_myelom

Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.