Pojídání vlastní placenty: Špatný, ale bohužel moderní nápad

placenta

Slavné ženy dokážou s placentou udělat prakticky cokoli. V minulosti by člověk právě o placentě prakticky neslyšel. Dnes je díky celebritám internet informací o této části ženského těla doslova kopa. Tradičně se konzumuje v syrovém stavu, případně se z ní vyrábějí nejrůznější koktejly. Vždyť právě tím, že po porodu dostala tento zázračný koktejl, se musela pochlubit i Eva Burešová. Zkušenosti s využitím placenty mají ale také třeba Míša Tomešová, Kristýna Leichtová či Andrea Kerestešová. Jak to tedy s pojídáním placenty vlastně je?

Co říkají zastánci pojídání placenty?

Především to, že placenta dokáže pomáhat v mnoha různých ohledech. Tradičně se jedná o potíže s chudokrevností, potřebou rozkojení se nebo získání nové potřebné energie, kdy je tělo vyčerpáno. Žena má dostat do těla doslova elixír potřebných látek, o než v důsledku porodu nebo dalších komplikací přišla. Myšlenka je to hezká, logická, nicméně realita je poněkud jinde.

placentaFoto: Pixabay

Riziko, jež se nevyplácí podstupovat

Pojídání vlastní placenty nepředstavuje zrovna dobrý nápad. Institut moderní výživy přišel s tím, že tato činnost s sebou přináší mnohá rizika. Jaká? Tak především to toxikologické. Nikdy nevíte, kdy může být placenta doslova toxická. Prochází porodními cestami, které nemusí být zrovna dvakrát sterilní. Hrozí především kontaminace placenty prostřednictvím různých fekálních bakterií. Pojídání placenty už tak mělo za následek úmrtí nejednoho kojence.

V kapslích se účinné látky nezachovají

Vždyť i třeba taková celebrita, jakou je Kim Kardashian, si nechala vyrobit tablety ze své vlastní placenty. Popravdě řečeno, různé prospěšné látky nemohou být kvůli zpracování placenty ani zachovány. Dochází totiž k jejich tepelné úpravě. Pojídání vlastní placenty tedy nejspíše nebude dobrým nápadem i z tohoto pohledu.

Zdroje info: https://www.expres.cz/celebrity/placenta-pojidani-placenty-eva-buresova-kim-kardashian.A220311_101748_dx-celebrity_amh
https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/jist-ci-nejist-placentu-je-plna-vitaminu-a-zeleza-priznava-i-lekar.A160209_140119_dobra-chut_ape

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.