Ženšen: božská bylina. Na co vše ji můžete využít

ženšen

Ženšen (Panax ginseng) je považován za téměř zázračnou bylinu (nebo chcete-li kořen). Patří mezi adaptogeny, dokáže podpořit celkové zdraví člověka zlepšením funkce imunitního a endokrinního systému. Lidé po celém světě používají ženšen v boji proti stresu a dokonce také jako afrodiziakum. Ženšen patří do čeledi Araliaceae a jedná se o popínavou rostlinu, keře a stromy. Ta část, kterou využíváme pro zdravotní účinky, svým vzhledem tak trochu připomíná zázvor.

Součástí přírodních medicín

Ženšen patří mezi nejdůležitější bylinky v tradiční čínské medicíně. V současné době už se ale pěstuje nejenom v severovýchodní Číně, ale také na severu Korejského poloostrova, Japonska, východní části Ruska a také v některých oblastech Severní Ameriky. Ženšen je na pěstování velice náročný, takže rozšíření do dalších částí světa je problematické. Ženšen je typický svými bílo-růžovými nebo akvamarínovými květy. Těmi se rostlina může pochlubit v létě. Nahrazeny jsou jasně červenými bobulemi. Kořen ženšenu je lehce rozvětvený a je právě tím, čeho si na ženšenu považujeme nejvíce.

Ženšen

Foto: Pixabay

Co v ženšenu najdeme?

Součástí ženšenu je více než 200 chemických látek, které příznivě působí na lidský organismus. Z nich jmenujme saponiny, vitamíny C, E, B (B1, B2 a B12), železo, hořčík, vápník, křemík, fosfor, mangan, zinek, molybden, síra, fenolové sloučeniny, fytosteroly, éterické oleje a polyacetyleny. Vzhledem ke svému složení může ženšen působit hned v několika oblastech lidského zdraví. Má antioxidační, protizánětlivé účinky. Snižuje krevní tlak, zlepšuje imunitu, podporuje ale také sexuální výkonnost. Na jaké další zdravotní účinky se můžete těšit?

Zdraví srdce

Jak už jsme naznačili výše, ženšen dokáže působit proti stresu a podporovat také zdraví srdce. To jsou jeho dvě základní vlastnosti. Zdraví kardiovaskulárního systému je podporováno hned několika způsoby. Ženšen například snižuje krevní tlak, ale také hladinu cholesterolu v krvi. Zatímco snižuje množství „špatného“ LDL cholesterolu, podíl toho „dobrého“ HDL naopak zvyšuje. Kořen ženšenu působí jako antikoagulant.

Sexuální zdraví

Ženšen je vhodný také pro podporu sexuální života. U žen zvyšuje libido. Mužům zase pomáhá s erektilní dysfunkcí. Jak? Zvyšuje uvolňování oxidu dusnatého v těle, díky čemuž dochází k lepší průchodnosti cév. To vede ke zvýšení průtoku krve do penisu. Pokud toužíte po tomto účinku, měli byste si pořídit korejský ženšen, který je typický svou červenou barvou.

Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/produkty/zen-szen-wlasciwosci-i-zastosowania-na-co-pomaga-zen-szen/

Foto: Pixabay