MUDr. Alena Šestinová: Social freezing je u žen stále oblíbenější

Social freezing

Průměrný věk prvorodiček se aktuálně pohybuje na hranici 30 let. Dříve to bylo pochopitelně mnohem méně, nicméně doba je taková, že ženy na mateřství a vše s ním spojené nespěchají. Chtějí mít pořádné zázemí a až poté si v relativním klidu užít mateřství. I proto se dnes poměrně často využívá zmrazení pohlavních buněk, tedy social freezingu. Nejen o něm jsem si povídal s MUDr. Alenou Šestinovou, vedoucí lékařkou IVF na klinice GENNET Praha 1.

Je všeobecně známé, že ženy mateřství odkládají. Chtějí si užít života, což docela chápu. Máte to také tak?

Je pravda, že ženy dnes mateřství často odkládají, což naprosto chápu. Chtějí si nejdřív užít života, budovat kariéru, cestovat a najít svou vlastní cestu, než se pustí do tak zásadní životní role. Sama mám děti a samozřejmě vnímám, jak důležité je, aby měly ženy svobodu rozhodovat o tom, kdy je pro ně ten správný čas.

Jaký je ideální věk pro početí potomka?

Z lékařského hlediska je to u žen okolo 25. roku, kdy jsou pohlavní buňky i orgány v nejlepší kondici pro zplození a vývoj zdravého plodu. Od 30 let potom množství vajíček ve vaječnících přirozeně klesá společně s jejich kvalitou a po 35. roce se šance na spontánní těhotenství snižují rychleji. U žen ve věku 42 let je pravděpodobnost na zdravého přirozeně počatého potomka jen v řádu jednotek procent.

MUdr. Šestinová
MUDr. Alena Šestinová: foto se svolením společnosti GENNET

Ženám se investice do sociálního freezingu vyplatí. Je to tak?

Ano, pokud je jim okolo třiceti let a vědí, že jednou chtějí mít vlastní dítě, ale z různých důvodů se o něj ještě „nesnaží“. Nejčastějšími důvody jsou, že dosud nenalezly životního partnera, potřeba vzdělávání a lepšího sebepoznání, budování kariéry, cestování aj. Díky zamrazeným vajíčkům se uchová jejich kvalita v tom okamžiku, kdy byla zamražena. Jinými slovy může žena, která si nechala vajíčka zamrazit ve třiceti letech a rozhodla se založit rodinu o deset let později, využít svá kvalitnější o deset let mladší vajíčka. U starších pacientek, které k nám do GENNET chodí s touhou po dítěti, ale vlastní zamražená vajíčka nemají, je někdy nutné využít tzv. darovaný oocyt. To znamená, že ženě jsou dodána mladá vajíčka některé cizí ženy. Pokud by taková žena měla vlastní buňky zamražené, nebyl by s největší pravděpodobností tento krok nutný.

V čem spočívá social freezing?

Social freezing neboli zamražení pohlavních buněk (ať mužských, či ženských) spočívá v uchování odebraného spermatu nebo vajíček za pomoci hlubokého (-196 °C) zamrazení. Tím dojde k uchování jejich kvalit po řadu let i desetiletí. Je to zkrátka způsob, jak počít vlastního zdravého potomka ve věku, kdy už to přirozeně není možné.

Jak vše probíhá?

Je to rozdílné u mužů a u žen. U mužů jednoduše stačí odebraný vzorek spermatu. U žen je nutné nejprve podstoupit různá vyšetření: gynekologické vyšetření včetně vaginálního ultrazvuku, krevní testy na sestavení hormonálního profilu včetně AMH testu – test ovariální rezervy, dále TSH test na štítnou žlázu, pak PRL test a testy na pohlavně přenosné choroby. Na základě těchto výsledků je sestaven individuální stimulační protokol. Následně dochází k hormonální stimulaci ženy, kdy užívá předepsané hormony zhruba po dobu 10 – 14 dnů, během kterých přijde dvakrát na ultrazvukovou kontrolu. Pak už následuje samotný odběr vajíček v celkové narkóze. Výkon trvá zhruba 10 – 15 minut, dojde při něm k odsátí folikulární tekutiny obsahující vajíčka, která jsou následně vyhodnocována pod mikroskopem. Následně dojde k vitrifikaci vajíček, což je považováno za nejmodernější a nejšetrnější metodu prudkého ochlazení na -196 °C.

Foto: Se svolením společnosti GENNET

Jak vysoká je pravděpodobnost, že zmrazené buňky budou při pozdější aplikaci úspěšné?

Uvádí se, že okolo 90 %.

Jaké jsou ceny za uchování vajíček a jak dlouho vydrží?

Za komplexní proces vč. všech vyšetření, odběru a zamrazení po dobu jednoho roku je cena u nás v GENNET 33 tisíc Kč. Plus je k tomu třeba připočíst léky na hormonální stimulaci, tam je to individuální dle použitých látek, cca 15 – 20 tis. Kč. Pojišťovny toto proplácí u onkologicky nemocných pacientek. Vydrží prakticky napořád, resp. dokud nejsou zlikvidována.

Zájem o zmrazení buněk se zvýšil, bude tento trend pokračovat?

Lze to předpokládat, tento trend k nám přišel ze západních zemí. Naším cílem, jako lékařů, však není zamrazit všem pohlavní buňky, ale informovat ženy, aby svou plodnost přišly zavčas řešit, díky AMH testu zjistily, jak na tom jsou a pokud se rozhodnou mateřství ještě odložit, tak zvážit tento lékařský zákrok. I proto na klinice pořádáme různé akce, které mají na tuto problematiku upozornit jako například aktuálně probíhající Dny pro Vaši budoucnostDny pro Vaši budoucnost (až do 29. 11.). V rámci nich mohou ženy přijít a bez předchozího objednání si bezplatně nechat zjistit právě ovariální rezervu.

Děkuji za rozhovor

Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností

Náhledové foto: Se svolením společnosti GENNET

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.