Mohou být vonné tyčinky zdravotním rizikem, když kouří? Někdy ano

Vonná tyčinka

Vonné tyčinky jsou způsobem, který nám může v mnohých případech pomoci. Mimo jiné umí zmírnit projevy stresu. Bohužel při dlouhodobém používání mohou vonné tyčinky znamenat také zdravotní riziko. O co vlastně jde? Vonné tyčinky jsou v podobě podlouhlého válečku, ale také granulí nebo třeba šišek. Ty se zapálí a poté začnou uvolňovat příjemnou vůni, která se používá pro meditaci nebo jen pro lepší vůni v domově. Vonné tyčinky by měly být vyrobeny z přírodních materiálů, ne vždy tomu ale tak je.

Vonné tyčinky a jejich účinky na zdraví

Asi 40 % všech použitých vonných tyčinek je právě ve formě tyčinek. Kromě navození pocitu relaxace se jim připisují ještě další prospěšné účinky na lidské zdraví. Mezi ně patří pozitivní vliv na oběhový systém, dýchací ústrojí a také podpora léčby neuróz a deprese. Avšak, jak se ukazuje, mince může mít dvě strany. Dlouhodobé vdechování kouře z vonných tyčinek může způsobit alergie, onemocnění horních cest dýchacích a také vznik nádorů.

Vonná tyčinka

Foto: Pixabay

Typy vonných tyčinek

Vonné tyčinky můžeme rozdělit na dvě různé formy. Indické vonné tyčinky jsou ty, které pravděpodobně známe a přicházíme s nimi do styku nejčastěji – tedy ve formě podlouhlých tyčinek, které se zapálí a postaví do příslušného stojánku, kde postupně shoří a uvolňují u toho svou vůni. Druhou formou je arabská vonná tyčinka, která se prodává v hrudkách, které se spalují s hrudkami dřevěného uhlí. Vědci zapálili oba typy, aby zjistili, jaké škodlivé látky se uvolní do vzduchu. Ukázalo se, že arabská forma vonných tyčinek je mnohem škodlivější. Byly naměřeny vyšší hodnoty oxidu uhelnatého a sloučenin síry.

Vzduch po spálení tyčinek

Vědci se zaměřili také na měření látek uvolněných do vzduchu, které vznikly také po zapálení indického typu vonných tyčinek. Ve vzduchu byla naměřena vyšší hladina takových látek a plynů, jako je oxid uhelnatý, oxid síry, oxidy dusíku a formaldehyd. Tyto látky mohou způsobit zánětlivé reakce, které při dlouhodobém vystavení vedou ke vzniku různých onemocnění. Mezi ně patří astma a v extrémním případě dokonce rakovina plic. Plicní buňky vystavené pálené vonné tyčince vykazovaly téměř stejný účinek jako plicní buňky lidí, kteří byli pasivními kuřáky po dlouhou dobu.

Zdroje info:

https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-vonne-tycinky-zpusobuji-rakovinu-plic-stejne-jako-cigaretovy-kour-40205974

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-czy-kadzidla-sa-szkodliwe-dla-zdrowia-oto-mozliwe-skutki-ich,nId,6460749

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7654492/

Foto: Pixabay