Mladistvý vzhled díky jídelníčku: dodržte pět pravidel

Losos

V poslední době se zesílil tlak dbát více na to, co jíme. Díky tomu se můžete stravovat zdravěji, ale také s rozumem. Nemusíte kupovat vejce, které snesly slepice žijící ve velmi omezeném prostoru. Taktéž nemusíte kupovat ryby od výrobců, kteří se nezamýšlí nad tím, zda se v dané oblasti stihne množství vylovených ryb doplnit těmi mladými. A stravovat se můžete také tak, abyste si zachovali co nejdéle mladistvý vzhled.

1. Správná hydratace

Správně hydratovaná pokožka se nescvrkává a zůstává napnutá. Díky tomu můžete oddálit vznik vrásek. Hydratovat pokožku můžete pomocí krémů, ale také zevnitř, tedy vhodnou stravou. To znamená, že bychom se měli zaměřit nejenom na samotný pitný režim, ale také ovoce a zeleninu, které je tvořeno z velkého procenta vodou (okurky, meloun, rajčata). Místo černého čaje nebo kávy si dopřejte bylinné nálevy, které na rozdíl od nich hydratují. Sucho v buňkách podporuje jejich rychlejší stárnutí.

2. Chlorofyl pro mladistvý vzhled

Dále bychom se měli zaměřit na to, jaký mají potraviny obsah chlorofylu. Jedná se zejména o ovoce a zeleninu zelené barvy. Chlorofyl (kromě toho, že je důvodem zelené barvy těchto plodin) je silným antioxidantem. Neutralizuje toxické účinky volných radikálů a podílí se na udržení vitality pokožky. Mezi jeho nejlepší zdroje patří všechny zelené druhy salátu, ale také bylinky (petrželka, libeček, bazalka, celer), špenát, kapusta, rukola, brokolice. Čím má ovoce nebo zelenina tmavější barvu, tím více chlorofylu obsahuje.

Špenát

Foto: Pixabay

3. Antokyany pro dobrou paměť

Dalším typem antioxidantů, které způsobují zbarvení ovoce a zeleniny, jsou antokyany. Tentokráte je poznáte podle tmavě červeného, modrého, fialového až téměř černého zbarvení plodů. Není proto překvapením, že jsou obsaženy v borůvkách, rybízu, fialových hroznech, ostružinách, švestkách, lilku, červeném zelí a cibuli či v červené řepě. Pokud možno konzumujte tyto plodiny čerstvé, a to i se slupkou. Některé plodiny (jako je lilek) však tepelnou úpravu vyžadují. Antokyany zpomalují předčasné stárnutí buněk.

4. Dostatek vlákniny nejenom pro správné trávení

Vláknina je spojována zejména s trávením a hubnutím, avšak může nabídnout také další účinky. Obsažena je zejména v ovoci, zelenině, luštěninách a celozrnných produktech. Vláknina podporuje odstraňování toxinů, usazenin a nepotřebných metabolických produktů z těla. Tím přispívá k jeho omlazení.

5. Omega-3 mastné kyseliny nesmí chybět

Prospěšné jsou zejména pro zdraví srdce. Patří mezi zdravé tuky, které stabilizují buněčné membrány, podílejí se na syntéze hormonů, mají protizánětlivé vlastnosti a zlepšují stav kůže. Najdeme je v tučných rybách (losos), ořeších (mandle, vlašské ořechy, slunečnicová a dýňová semínka, sezamová, lněná a chia semínka), rostlinných olejích lisovaných za studena.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-piec-filarow-diety-odmladzajacej-co-jesc-by-zachowac-mlody-w,nId,6470413

https://www.healthline.com/nutrition/foods-that-support-healthy-aging

Foto: Pixabay