Míváte po svátcích břicho jako balón? S nadýmáním lze zatočit

Nadýmání

Nadýmání patří mezi nejčastější problémy s trávením. Pocit nafouknutého břicha je nepříjemný a často je doprovázen nadměrnou plynatostí, z čehož se během svátků stává nejen zdravotní, ale i společenský problém.

Kdo se v nejbližších týdnech nechystá hodovat, ať zvedne ruku, nebo – ať ji klidně zahanbeně schová. Měli bychom si dopřát, k čemu máme chuť a užít si dobré jídlo – s rozumem a v kombinaci s přiměřeným pohybem na čerstvém vzduchu.

Jak plynatosti vyhnout, víme

Trpíte nadýmáním pravidelně? Moudré knihy radí vyhnout se potravinám, které způsobují nadýmání (například zelí, luštěniny, česnek). Opatrnost je na místě i u kořeněných, kyselých nebo tučných jídel. Příznaky zhoršuje konzumace alkoholu, kávy a sycených nápojů. Člověk by měl pít dostatek vody nebo bylinkových a ovocných čajů. Strava by měla obsahovat dostatečné množství ovoce a zeleniny a měla by být přizpůsobena případné potravinové intoleranci nebo alergii.

Kmín

Foto: Pixabay

Tolik dobrá rada, ale všichni víme, jak to o Vánocích, mezi svátky a pak ještě při silvestrovských oslavách chodí!Pokud si tedy plánujete vychutnat chvíle s nejbližšími či přáteli u jednoho stolu a se všemi dobrotami, které nabízí, je možné, že se to neobejde bez následků, a tím nemyslíme nějaké to kilo navíc.

Co dělat, když už jsme jako balón?

Umět si srovnat zažívání je někdy doslova k nezaplacení. Nepříjemné tlaky a bolesti břicha, říhání, pocit plnosti – to vše se mnohdy kombinuje s obavami ze společenského „faux pas“ během rozběhnutého večírku – netřeba více rozvádět. Už naše babičky přitom věděly, že při potížích s trávením pomáhá kmín a máta.  Zapíjet hrst kmínu mátovým čajem ale asi není nic lákavého. Tato dvojka přírodních složek naštěstí spolehlivě funguje i v podobě léčivého přípravku s obsahem silice z máty peprné a z kmínu. Tento rostlinný lék se používá při obtížích s trávením, jako je plynatost, mírné křeče a bolesti břicha. Jestli vyrazíte na svátky mimo domov, raději se stavte předem v lékárně, poraďte se s lékárníkem – a možná si vezměte i něco na kocovinu a bolení hlavy! 

Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3264926/, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0016508523008260, https://www.quora.com/Does-cumin-reduce-gas

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.