Pět důležitých věcí o hypertenzi, které byste měli vědět

Vysoký tlak

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je jednou z nejčastějších civilizačních chorob, která ale může mít vážné následky. Statistiky ukazují, že hypertenze přispívá k předčasnému úmrtí každého čtvrtého muže a každé páté ženy. Toto onemocnění významně zvyšuje riziko kardiovaskulárních a mozkových onemocnění a stále patří mezi hlavní příčiny úmrtí po celém světě. Dobrou zprávou ale je, že díky moderním metodám diagnostiky a léčby můžete toto riziko účinně snížit. Zde je pět klíčových informací, které by vám neměly uniknout.

Zdravý životní styl jako nejlepší prevence

Hypertenze vzniká kombinací několika faktorů. Dědičnost sice neovlivníte, ale svůj životní styl ano. Mezi hlavní rizikové faktory patří obezita, nadměrná konzumace soli a cukru, kouření, alkohol a stres. Naopak pravidelný pohyb a pestrá strava bohatá na ovoce a zeleninu dokážou riziko snížit. Nemusíte hned začít trénovat na maraton – jakákoliv pohybová aktivita, která vás baví, je prospěšná. Diabetoložka Michala Pelikánová k tomu dodává: „Všechny typy pohybu jsou naprosto vhodné. Zařazení pravidelné aerobní fyzické aktivity minimálně 5x týdně na 30 minut povede k redukci nadváhy, která je častou příčinou rozvoje vysokého tlaku a diabetu.“

Domácí měření může být klíčem k odhalení

Až polovina lidí s hypertenzí o svém onemocnění vůbec neví. Pravidelné měření tlaku v domácím prostředí přitom může odhalit problém včas. Výsledky z preventivní prohlídky bývají často zkresleny stresem z návštěvy lékaře, zatímco domácí prostředí umožňuje přesnější výsledky. Podmínkou je kvalitní přístroj, ideálně s Intelli manžetou, která minimalizuje nepřesnosti. Kardiolog Michal Vráblík potvrzuje: „Na výsledky domácího měření ověřeným tlakoměrem se lze spolehnout.“ Pamatujte, že ideální hodnota tlaku je 120/80. Své výsledky si pravidelně zapisujte a sdílejte je se svým lékařem. Některé moderní tlakoměry dokonce umožňují ukládat data přímo do mobilní aplikace.

Prvotní příznaky mohou být nenápadné

Hypertenze je často označována jako „tichý zabiják“, protože v počátečních fázích obvykle nezpůsobuje bolest ani viditelné potíže. Přesto existují varovné signály, jako jsou ranní bolesti hlavy, krvácení z nosu nebo nepravidelný srdeční rytmus. U mužů může být indikátorem také problém s erekcí. Pravidelné měření krevního tlaku tak může přispět i k lepšímu milostnému životu. Pokud na sobě zpozorujete některý z těchto příznaků, neváhejte a kontaktujte svého lékaře.

Léčba je snadná

Včasné odhalení hypertenze je základem úspěšné léčby. Pokud vám byla naměřena vysoká hodnota tlaku, zkuste začít změnou životního stylu a poraďte se s lékařem. Když samotné změny nestačí, je k dispozici moderní léčba – často stačí užívat jednu tabletu denně. Důležité je léčbu nepodceňovat, protože neléčený vysoký krevní tlak může vážně poškodit srdce, mozek, ledviny nebo zrak.

Vysoký tlak

Foto: Pixabay

Ohroženy nejsou jen ženy po menopauze

Hypertenze postihuje nejčastěji muže a ženy po menopauze, ale rozhodně se nevyhýbá ani mladším věkovým kategoriím. Kardiovaskulární onemocnění způsobují téměř polovinu všech úmrtí v Evropě, což je více než všechny typy rakoviny dohromady. Kardioložka Petra Vysočanová varuje: „Hypertenze není zdravotním problémem pouze seniorů, objevuje se ve všech věkových kategoriích, a to i u jinak zdravých jedinců. Důležitým problémem zůstává, že až čtvrtina postižených o svém zvýšeném krevním tlaku neví, a proto se neléčí.“

Čísla, která byste měli znát:

  • 1,25 miliardy dospělých po celém světě má vysoký krevní tlak.
  • Až polovina z nich o tom vůbec neví.
  • Dvě třetiny pacientů zanedbávají léčbu nebo neužívají předepsané léky.
  • Hypertenze je příčinou předčasného úmrtí každého čtvrtého muže a každé páté ženy.
  • Léčba jednou tabletou denně je dnes běžnou praxí.

Tipy pro domácí měření tlaku:

  • Před měřením se alespoň 5 minut v klidu posaďte.
  • Vyhněte se kouření a alkoholu minimálně 30 minut před měřením.
  • Měřte si tlak vsedě s opřenými zády, rukou na stole a nekříženýma nohama.
  • Během měření se nehýbejte a nemluvte.
  • Používejte vždy stejnou paži a dobře upevněnou manžetu tlakoměru by měla pevně obepínat paži, případná Intelli manžeta se kolem ruky sama stáhne.
  • Měřte tlak pravidelně, ideálně ráno a večer, a zapisujte si naměřené hodnoty. 

Zdroje info: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0378436386905164, https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/the-facts-about-high-blood-pressure, https://www.rush.edu/news/6-facts-about-high-blood-pressure

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.