Měsíček lékařský a jeho léčivé účinky

Měsíček lékařský

Slyšeli jste už o měsíčku lékařském? Zcela jistě. Tato jednoletá rostlina u nás dávno zdomácněla a najdeme ji na mnohých zahradách. V plané podobě se s ní setkáme i mimo prostory zahrad. Jde o jednoletku, která tradičně po dlouhá léta roste jak v Evropě, tak i v oblastech Orientu. Rostlina má hezké drobné kvítky, ale pro krásu se příliš nepěstuje. Charakteristický je především léčivými účinky. Vždyť obsahuje spousty lidskému organismu prospěšných látek.

Co všechno obsahuje měsíček lékařský?

Měsíček lékařský je typický vysokým obsahem silice, jíž je saponin. Jinak také obsahuje kalenden, kalendulin a třeba kyselinu salicylovou. Příznivé účinky jsou zabezpečeny především xantofylem a různými dalšími látkami. Měsíček lékařský dokáže povzbudit míry sekrece žluči. Tím pádem dochází k zastavení množení bakterií. Vynikající je jako součást mastí podílejících se na hojení hnisavých ran a zánětlivých ložisek. Běžně se využívá také při mazání bércových vředů.

Spousta léčivých účinků

Protizánětlivé účinky jsme již zmiňovali. V každém případě pomáhá při hojení jakýchkoli ran. Umí také zjemnit pokožku. Ostatně i proto se přidává do mnohých krémů. Pokožka se stává mnohem vláčnější a získává mladistvější vzhled. Výborný je měsíček také při potížích se žlučníkem. Neznámé je také jeho kuchyňské využití. Právě tady mnohdy dokáže do jisté míry alternovat velmi vzácný šafrán.

Různé podoby přípravků

Jinak je také měsíček ideální pro uvolnění křečí. Vnitřně se tedy může brát při potížích se žlučníkem jako součást medikace. Zevní použití je klasické. Najdeme jej v mastech, obkladech, gelech anebo tinkturách. Jinak jde o čistě přírodní barvivo. Může být i součástí oleje využívaného při lymfodrenážích. Přečíst si o měsíčku více můžete na www.bylinkopedie.cz.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.