Mateřídouška: česká bylinka s univerzálními účinky

Mateřídouška

Mateřídouška (Thymus) je bylinka, která má svůj původ na našem území. To je také důvod, proč ji tak dobře známe a již celá staletí používáme na celou řadu neduhů. Tato léčivá rostlina je vysoce ceněná pro velice širokou škálu zdravotních problémů, které s její pomocí můžete využít. Nejčastěji se používá interně ve formě čaje, nebo externě ve formě obkladů nebo jako součást koupelí. Používat ji ale můžete také při vaření, pro její zajímavému, tymiánu podobnému aroma.

Mateřídouška pro trávicí i respirační systém

Mateřídouška je proslulá zejména svými příznivými účinky na trávicí systém – obecně posiluje žaludek, oceníte jej při nadýmání i při kolikách. Je vhodný také jako prevence proti vzniku ledvinových kamenů. Proto bychom ji měli používat i do polévek nebo k masu, nejen v léčivých sirupech. Dále se používá k léčbě rýmy, kašle a nachlazení. Hodí se pro usnadnění vykašlávání a uvolnění hlenů. Oceníte ji zejména u suchého kašle.

Mateřídouška

Foto: Pixabay

Mateřídouška pro dobrou náladu

Mateřídouška dále nabízí močopudné a detoxikační účinky. Používá se také proti špatné náladě, depresi i stresu, ale také pro lepší spánek. Jako obklad se hodí na vyrážky, špatně se hojící rány, spáleniny od slunce a další problémy s kůží.

Mateřídouška proti bolestem

Tato skvělá bylinka se používá proti bolestem, a to vnitřně i zevně. Ideální je proti bolestem kloubů (při dně, artritidě nebo revma) a proti menstruačním bolestem. Při bolestech je dobré vypít dva šálky denně připravené ze sušené mateřídoušky a na bolestivá místa si přiložit nahřátý bylinkový polštář (plátěný polštář naplněný sušenou bylinkou). Mateřídoušku mohou používat také sportovci, protože kromě bolestivosti uvolňuje také napětí ve svalech.

Sirup proti kašli

Jakmile vás začne trápit kašel, rýma či nachlazení, je dobré sáhnout po sirupu z mateřídoušky. Ten vytvoříte jednoduše. Budete k tomu potřebovat kvetoucí natě mateřídoušky a cukr. Vrstvěte je do zavařovací sklenice – první vrstvou je mateřídouška, pak následuje stejná vrstva cukru. Poslední vrstvou je cukr. Poté sklenici uzavřete a postavte na 3 týdny na světlé místo. Po uplynutí této doby slijte tekutinu a zahřívejte ji na mírném plameni. Nesmí vřít. Cílem je dosáhnout požadované hustoty sirupu.

Tinktura pro lepší imunitu

Natrhejte si čerstvou mateřídoušku a naplňte jí sklenici. Zalijte minimálně 40 % alkoholem (vodka, slivovice, či jakýkoli jiný alkohol čiré barvy). Uzavřete a nechte asi 3 týdny na slunci louhovat. Poté sceďte a přelijte do lahviček. Užívejte v čaji po kapkách pro podporu imunity (například před chřipkovým obdobím). Hodí se také jako mazání na revma.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/materidouska-jak-pestovat-bylina-proti-nespavosti-kasli-koreni-recepty

Foto: Pixabay