Dokonalý svět iluzí na sociálních sítích: Jak z něho nepropadnout depresi a úzkostem

Přes sto lety procházela lidská společnost také výraznou změnou. Pokrok byl již tak velký, že ve vzduchu začala létat letadla, po silnicích jezdila místo koňského spřežení auta a ženy a dívky si zkrátily nejen sukně, ale také vlasy. V naší době čelíme něčemu podobnému v podobě internetu a sociálních sítích, se kterými se nejen starší generace hůře vyrovnává.

Hvězdou Instagramu či TikToku snadno a rychle

Sociální sítě jsou zdrojem komunikace mezi lidmi. Je sice jen virtuální, ale asi o to intenzivnější. Lidé na internetu sdílí momenty ze svého života, které si z pochopitelných důvodů obvykle přikrášlí. Málokdo si vystaví fotku či video na net, na kterých nevypadá minimálně zajímavě. A co teprve, když se někdo naučí pracovat s filtry a digitálními úpravami fotografií. To pak i z ošklivého káčátka se mávnutím proutku stane osoba se vzhledem filmové star.

A tak jako je filmový svět prostředím, kde v hlavní roli najdeme iluze, jsou i sociální sítě jen obrazem toho, co ve skutečnosti ani neexistuje. Stačí se podívat na rady mnohých influencerů, jak se správně postavit před objektiv, abyste vypadali štíhlejší a krásnější. Čemu nepomůže speciální postoj, to se doopraví digitálně a fotka může konečně na net a sbírat lajky od sledujících.

Foto: Pixabay

Hon za lajky

Nevěřte proto všemu, co na internetu objevíte. Pravda může být úplně někde jinde. Ona i ta filmová hvězda bez make-up po ránu nevypadá dvakrát nejlépe. Není proto třeba mít komplexy méněcennosti z toho, že zrovna vy nejste tak dokonalí, jak ti lidé na netu. Týká se to zejména stránek věnovaných výchově dětí. Asi se matky na rodičovské dovolené doma nudí, když mají ještě čas dávat na Instagram fotografie svých roztomilých ratolestí. Anebo za tím vším vidí vidinu snadného zbohatnutí. Inu – čím více lajků, tím lépe a možná i více peněz do rodinné kasičky.

Reklama není na vaší straně

Prostředí sociálních sítí je nutné brát tak, že jsou koncipované na to, abyste na nich strávili co nejvíce času. Určitě jste si všimli, že se vám záměrně objevují reklamy na zboží, které jste si někdy v minulosti na internetu již prohlíželi. Marketingová komunikace je hotová věda a dělá vše pro to, aby zákazníka získala pro svou potřebu. Odolat jí je občas nad lidské síly, protože pracuje s podprahovými informacemi.

Zdroj info: wikipedie.cz

Náhledové foto: Pixabay

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.